Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Zajmująca się międzynarodową telekomunikacją firma ITU opublikowała raport, z którego wynika, iż obecnie 25% ludzi na całym świecie posiada dostęp do Internetu. Dzięki szybkiemu rozwojowi sieci szerokopasmowych oraz mobilnego dostępu do Internetu ten wskaźnik powinien się podwoić w ciągu najbliższych pięciu lat.

Sami Al Basheer Al Moshid, dyrektor firmy International Telecommunications Union (ITU), ogłosił, iż według najnowszego raportu dotyczącego rozwoju telekomunikacji na świecie, połowa populacji na całym globie powinna mieć dostęp do szerokopasmowego Internetu już w 2015 roku.

 

Liczba ludzi mających dostęp do zasobów światowej sieci podwoiła się od 2003 roku, co oznacza, że ponad 25% ludności naszej planety obecnie korzysta regularnie z Internetu. Ten bardzo dobry wynik może być znacząco poprawiony zważywszy na duże możliwości rozwoju w krajach rozwijających się.

 

„Umożliwianie dostępu do Internetu ludziom obecnie go nieposiadającym nie jest aż tak ważne jak powiększanie liczby internautów, czyli ludzi aktywnie korzystających z sieci” powiedział dyrektor firmy ITU. „W skali globalnej 75% domów posiada telewizor, a 25% dostęp do Internetu. W krajach rozwijających się sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdyż tam wskaźnik penetracji w przypadku dostępu do sieci wynosi jedynie 12%”. 

 

Nie jest to jednak katastrofa. W raporcie położony został nacisk na bardzo szybko rozwijającą się sieć mobilnego Internetu, dostępnego np. za pomocą telefonu czy notebooka. Dzięki tej technologii możliwe będzie zapewnienie dostępu do Internetu ludziom mieszkającym w najbardziej niegościnnych czy odległych miejscach naszego globu.

 

„Według naszych danych obecnie ponad 90% światowej populacji objętych jest zasięgiem sieci komórkowej, dzięki czemu ludzie mieszkający na terenach wiejskich czy bardzo odległych mają dostęp do globalnej sieci informacyjnej” powiedział Hamadoun Toure, sekretarz generalny firmy ITU.

 

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.