Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Czego do tej pory brakowało netbookowym procesorom Intel Atom? Drugiego rdzenia! Na szczęście Intel wraz z nastaniem trzeciego kwartału tego roku planuje zapełnić tę lukę w ofercie modelami serii N500.

Jak przypuszczaliśmy, Intel planuje wprowadzić na rynek komputerów mobilnych dwurdzeniowe wersje swoich tanich i oszczędnych procesorów Atom, które to powinny zadebiutować w okolicach trzeciego kwartału tego roku. Pierwszym oficjalnie zapowiedzianym modelem jest należący do serii 500 Intel Atom N550.

 

Od tej pory procesory Atom serii „N” (jak Notebook) będą dzielić się na dwie serie – N400, do której będą należeć procesory jednordzeniowe, oraz N500, które będą dwurdzeniowe. Wspomniany powyżej N550 posiadać będzie dwa rdzenie pracujące z częstotliwością 1.5GHz, 1MB pamięci cache L2 w konfiguracji 2x512KB i cztery wątki HT.

 

TDP tego procesora będzie wynosiło 8.5W, czyli o dwa waty więcej niż jednordzeniowego Atoma N475 1.83GHz. Pamiętajmy jednak, że 8.5W wcale nie jest złym wynikiem, zważywszy na fakt, iż w procesorze zintegrowany został akcelerator grafiki Intel GMA 3150 oraz duża część układów mostka północnego. Na pewno będzie to sporo oszczędniejszy procesor niż jedyny do tej pory dwurdzeniowy Atom wykorzystywany w komputerach przenośnych, N330, spotykany w netbookach Asus Eee PC 1201N.

 

Procesor N550 będzie zatem sporym krokiem naprzód jeżeli chodzi o wydajność tanich ultramobilnych notebooków. Dodatkowa moc z pewnością się przyda w niektórych systemach operacyjnych, zwłaszcza tych, które obsługiwać będą tablety czy inne urządzenia wykorzystujące ekrany dotykowe.

 

Źródło: Fudzilla

Komentarze wyłączone.