Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Obecnie najszybsze procesory na rynku dostępne dla konsumenta mają sześć do ośmiu rdzeni, jednak to nie szczyt obecnych możliwości.

Intel wyprodukował niezwykły eksperymentalny procesor, do 20 razy szybszy niż obecne dzięki 48 w pełni programowalnym rdzeniom. Jest to druga co do ilości liczba rdzeni w jednym krzemowym chipie w historii tej firmy. W stanie spoczynku potrafi pobierać jedynie 25W energii, a podczas maksymalnego obciążenia tylko 125W – tyle samo ile dwie zwykłe żarówki, stwierdził Intel.

Ten 48-rdzeniowy procesor stworzony w technologii 45nm nie będzie dostępny dla komputerów klasy PC jeszcze przez kilka lat. Zamiast tego limitowana seria stu lub więcej sztuk trafi do partnerów firmy w celu przeprowadzenia badań i utworzenia nowych, wydajniejszych wielowątkowych aplikacji, zdolnych wykorzystać potencjał tego prototypu.

Odkąd producenci starają się stworzyć szybsze procesory, wkładają coraz więcej rdzeni do jednego chipa. W tamtym roku Intel zaprezentował prototyp 80-rdzeniowego procesora. W tym roku Tilera, firma wywodząca się z Massachusetts Institute of Technology (MIT), obiecała 100-rdzeniowy procesor, który zdaniem producenta ukaże się na początku przyszłego roku.

Jednak te procesory nie mają jednej ważnej cechy najnowszego produktu Intela: kompatybilności ze zwykłymi programami. Ten chip potrafi uruchomić wszystkie programy oparte na architekturze x86 Intela, a twórcy oprogramowania mogą używać tych samych narzędzi, co w przypadku zwykłych procesorów. To duże ułatwienie w porównaniu do obliczeń z wykorzystaniem GPU, które wymagają od programistów poznania nowych technik i środowisk.

„To macierz rdzeni ogólnego przeznaczenia, która się różni od tego jak ludzie od GPU to robią” mówi Justin Rattner, szef technologiczny Intela. „Nasz 48-rdzeniowy procesor uruchomi standardowy software”.

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw
Tagi:

Komentarze wyłączone.