Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Po tym, jak Google zawojował rynek wyszukiwarek, reklam internetowych czy smartfonów, nadszedł czas na rozszerzenie swej działalności na najważniejszą rzecz w życiu każdego Amerykanina – jego telewizor. Dzięki platformie Google TV, firma ta pragnie wprowadzić Androida pod strzechy, by raczyć nas aplikacjami i grami do tej pory niespotykanymi w telewizji.

Firma Google ostatnimi czasy wprost zalewa nas nowościami. Podczas konferencji Google I/O, gdzie pokazano Androida 2.2 „Froyo”, zapowiedziano także premierę nowej platformy programowo-sprzętowej, która ma zrewolucjonizować rynek telewizorów. Dzięki temu nowemu rozwiązaniu, wspomniane urządzenia będą mogły oferować możliwości podobne do smartfonów z Androidem na pokładzie, choć znacznie je wyprzedzające pod względem mocy obliczeniowej czy rozmiaru wyświetlacza.

 

Google TV, bo o nim mowa, będzie otwartą platformą, która ma zadebiutować już w przyszłym roku. Oparto ją na autorskim systemie operacyjnym Android, dzięki któremu telewizor posłuży nam nie tylko do oglądania telewizji, ale także przeglądania Internetu czy uruchamiania aplikacji dostępnych w Android Markecie, tak jak ma to miejsce obecnie w telefonach. Wbudowaną przeglądarką internetową będzie oczywiście Google Chrome, ale nic nie stoi na przeszkodzie by – wzorem mobilnej wersji Androida – nie zainstalować sobie innej przeglądarki.

 

Google TV będzie korzystać ze zintegrowanej wyszukiwarki, a także obsługiwać Adobe Flash, aplikacje ułatwiające przeglądanie zdjęć, oraz PIP (obraz w obrazie) – choć to wszystko ma być dopiero początkiem możliwości tworzonych przez programistów.

 

Początkowo Google TV oferować będą amerykańskie Dish Network oraz Best Buy. Ten drugi partner będzie sprzedawał telewizory marki Sony obsługujące tą platformę, a także specjalne dodatkowe przystawki dla telewizorów bez Google TV, zapewniające kompatybilność. Oba te rozwiązania oparte będą na układach SoC (System-On-a-Chip) Intel Atom CE4100. Jak już wspomniano, producentem telewizorów z Google TV będzie na razie Sony, a firma Logitech produkować będzie przystawki z tym systemem. To nie wszystko: Google TV ma pojawić się także w kamerach wideo.

 

Na początku Google TV zostanie uruchomiona w Stanach Zjednoczonych Ameryki – i to już na jesień obecnego roku. W 2011 roku udostępniony zostanie programistom pakiet Google TV SDK, i to właśnie wtedy ma nastąpić prawdziwy wysyp aplikacji i gier na tą platformę, który ma za zadanie rozpropagować tą prawdziwie innowacyjną (jak wszystko, co ostatnio prezentuje Google) inicjatywę.

 

Źródło: Google

Jeden komentarz :) w artykule: ”Google zawładnie telewizorami?”

  1. game pisze:

    game…

    Maintain the spectacular job !! Lovin’ it!…