Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Firma Google postanowiła, że nie będzie współpracować z rządem Chin, dostarczając mu oprogramowania pozwalającego na cenzurowanie rezultatów dostarczanych przez wyszukiwarkę Google i poinformowała, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie prowadzić rozmowy z Pekinem o tym, na jakich zasadach – jeśli w ogóle – może tam działać nieocenzurowana wersja Google.cn – napisał we wtorek w oficjalnym oświadczeniu główny radca prawny firmy, David Drummond.Oświadczenie zamieszczone na stronach internetowych firmy, zatytułowane „Nowe podejście do Chin” jest reakcją na serię cyberataków na „korporacyjną infrastrukturę” Google’a – pisze Drummond. Ataki te, „bardzo wyrafinowane i starannie wycelowane” zostały przeprowadzone z Chin i pozwoliły na „kradzież własności intelektualnej Google’a” – głosi komunikat.
    
Według śledztwa, które przeprowadziła firma, zaatakowane zostały również inne instytucje i spółki (ok. 20) z wielu sektorów, m.in. finansów, zaawansowanych technologii, przemysłu chemicznego, usług internetowych. „Ostrzegamy te firmy i współpracujemy właściwymi instytucjami rządu USA” – pisze Drummond.
    
Google informuje, że jego śledztwo wykazało, że obiektem ataków były przede wszystkim konta e-mailowe chińskich dysydentów. Cyberszpiedzy starali się też wykraść informacje z poczty elektronicznej osób mieszkających w Europie i USA, a związanych z ruchem praw człowieka w Chinach.
    
Drummond podkreśla w oświadczeniu, że zarząd firmy zdaje sobie sprawę, że nowe nastawienie Google’a do wymogów rządu Chin może oznaczać całkowite wycofanie się firmy z tego rynku i „że może to wywołać daleko idące konsekwencje”.

źródło: (PAP)

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.