Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Teraz nawet 360 razy szybciej, czyli rosyjskie CUDA w laboratoriach Kaspersky.

Od dawna Nvidia utrzymuje, że platforma Tesla jest kolejnym wielkim przełomem w informatyce. Mogą być wykorzystane do budowy superkomputerów, zdolnych wykonywać wszelkie poważne obliczenia naukowe i wykonywać wiele skomplikowane zadań naraz w relatywnie krótkim czasie.

Mimo tak zaawansowanych możliwości, firma Kaspersky Lab zdecydowała się na bardziej przyziemne wykorzystanie potęgi Tesli i skierowanie jej ku poprawie ochrony danych w naszych komputerach. Rosjanie użyli w swojej infrastrukturze jednostek Tesla S1070 wykorzystujących technologię CUDA. Dzięki temu udało im się osiągnąć aż 360-krotne przyspieszenie w niektórych zadaniach względem procesora Core 2 Duo 2.6GHz, co jest doprawdy imponującym wynikiem.

Kaspersky zoptymalizował swoje algorytmy podobieństwa i wyszukiwania wirusów tak, by można było wykonywać setki tysięcy operacji naraz. Dzięki modyfikacji CUDA SDK pod swoje dyktando firma zaprogramowała najnowsze procesory graficzne Nvidii używając standardowych języków programowania. Nie oznacza to jednak że zwykli użytkownicy mogą liczyć na takie ułatwienia w programowaniu GPGPU, przynajmniej nie w najbliższym czasie.

Wszystko to wskazuje nam kierunek, w którym podążają procesory superskalarne. Zarówno Nvidia jak i ATI nie zamierzają poprzestawać na najpopularniejszym obecnie wykorzystaniu kart do dekodowania wideo i chcą zaprezentować się szerszej publiczności wspomagając rozpowszechnione, częściej używane oprogramowanie – w tym wypadku antywirusowe. Powinno to zwiększyć popularność technologii – a co z tym się wiąże – zwiększyć sprzedaż produktów ją zapewniających.

Źródło: Fudzilla

Autor wpisu: pw

Jeden komentarz :) w artykule: ”CUDA pomoże zwalczać wirusy w Kaspersky Anti-Virus”

  1. laxrnwbkt pisze:

    laxrnwbkt…

    Superb website you possess here…