Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Po szybkim rozwoju prędkości uzyskiwanych w sieciach bezprzewodowych nastał czas poprawy ich drugorzędnych parametrów – bezpieczeństwa, stabilności oraz efektywności energetycznej. Właśnie takie zmiany pojawią się w najnowszym standardzie Bluetooth 4.0.

W czasie gdy Bluetooth 3.0 dopiero zaczyna pojawiać się w naszych urządzeniach mobilnych, Bluetooth Special Interest Group, grupa odpowiadająca za rozwój tego interfejsu, już myśli nad jej najnowszą generacją 4.0.  Rewizja ta miałaby szanse pojawić się jeszcze w tym roku.

 

Bluetooth 4.0 nie zwiększy prędkości ponad obecne 24Mbps (3MB/s) rewizji 3.0, ale nie w tym będzie leżeć jego siła. Najważniejszymi jego cechami będą: pełne szyfrowanie AES-128 dla zabezpieczenia danych, zasięg ponad 100 metrów, krótki czas dostępu (tylko 3ms), a także, co może najważniejsze, zaawansowana technologia oszczędzania energii, umożliwiająca dłuższą pracę na baterii podczas bezczynności czy maksymalnego obciążenia układu. Dzięki temu Bluetooth 4.0 będzie mógł zostać zamontowany w urządzeniach zasilanych małą płaską baterią, co oznacza znaczne poszerzenie możliwości zastosowań tego interfejsu. 


Więcej informacji na temat najnowszej rewizji Bluetootha być może pojawi się w okolicach świąt, ale tego pewni nie jesteśmy.

 

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.