Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Sąd w Mediolanie skazał w środę na pół roku więzienia trzech menedżerów z firmy Google za zniesławienie i naruszenie prywatności, gdyż nie zapobiegli umieszczeniu w sieci nagrania ze sceny bicia i poniżania niepełnosprawnego chłopca. Głośna sprawa dotyczy ujawnionego przez prasę w 2006 roku skandalu, jakim było umieszczenie w internecie masowo następnie oglądanego nagrania chuligańskiego wybryku uczniów jednej z włoskich szkół, którzy maltretowali w klasie niepełnosprawnego kolegę.

Sprawa wywołała oburzenie we Włoszech oraz szeroką dyskusję nad koniecznością wprowadzenia prewencji przez administratorów sieci. W tym przypadku odpowiedzialność ponoszą pracownicy firmy, będącej dostawcą popularnej wśród miliarda użytkowników internetu wyszukiwarki – uznał sąd.

Obrona oskarżonych argumentowała tymczasem, że nie istnieje żadna konkretna możliwość czuwania nad wszystkim, co dzieje się w sieci.

Prokuratorzy oświadczyli po wydanym wyroku: „jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, bo wraz z tym procesem zwróciliśmy uwagę na poważny problem, jakim jest obrona osoby, która powinna przeważać nad logiką firmy”.

„To nie był proces wolności sieci, jak niektórzy mówią” – zapewnili prokuratorzy, cytowani przez media. „Po raz pierwszy natomiast we Włoszech ukazano poważny problem praw człowieka w społeczeństwie” – dodali.

Rzecznik włoskiej filii firmy Google Marco Pancini stwierdził zaś, że wyrok mediolańskiego sądu jest „atakiem na fundamentalne zasady wolności, na jakich powstał internet”. Zapowiedział złożenie apelacji od wyroku, wydanego – oświadczył – wobec pracowników, którzy nie mają nic wspólnego z tym nagraniem. Winni, zauważył, są ci, którzy je umieścili w sieci.

Sylwia Wysocka (PAP)

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.