Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Parlament Europejski zdecydował, że USA nie będą dłużej miały dostępu do informacji o europejskich kontach bankowych przechowywanych w systemie SWIFT. Prawo takie, w tajemnicy przed obywatelami UE, Stany Zjednoczone zyskały po atakach z 2001 roku. Informacja o tym, że służby USA mają dostęp do danych bankowych przedostała się do opinii publicznej w 2006 roku. Jeszcze w roku 2009 europejscy ministrowie zgodzili się na przedłużenie uprawnień Amerykanów. Teraz dostęp do danych SWIFT został im zablokowany przez Parlament Europejski.

Adam Szubin, urzędnik z Departamentu Skarbu odpowiedzialny za Terrorist Finance Tracking Program ostrzega, że zablokowanie dostępu do danych utrudni walkę z terroryzmem. Przypomina, że właśnie dzięki analizie danych finansowych udało się rozbić kilka siatek terrorystycznych w Europie.

Ze zdaniem Szubina zgadza się wielu wysokich rangą eurourzędników, w tym Komisarz Spraw Wewnętrznych, Cecilia Malmstrom, która stwierdziła: „Jestem przekonana, że program [analizy danych SWIFT - red.] zwiększa bezpieczeństwo naszych obywateli”. Amerykanie będą zapewne chcieli wynegocjować z UE nowe porozumienie w tej sprawie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.