Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Gdy Intel zaprezentował technologię Turbo, od razu było wiadomo, że AMD nie puści tego płazem. Właśnie została zaprezentowana oficjalnie technologia Turbo Core, która w przeciwieństwie do Intela, podkręca o 500MHz nie jeden, a połowę rdzeni procesora.

Firma AMD zamierza zastosować w swych najnowszych procesorach technologię Turbo Core, podobną w działaniu do słynnego już Turbo, znanego z procesorów Core i5 i Core i7 konkurencji. Procesory oparte na rdzeniu Thuban (Phenom II X6) i Zosma (Phenom II X4) mają samoczynnie przyspieszać wybrane przezeń rdzenie, kiedy procesor będzie obciążony zadaniami niewykorzystującymi wszystkich wątków. Technologia nie jest do końca identyczna jak Turbo Intela, i różni się w kilku poważnych szczegółach.

 

Możemy na slajdzie zauważyć, że przyspieszeniu ulega aż połowa rdzeni – trzy w przypadku procesorów Thuban, dwa w przypadku Zosmy. Turbo Core będzie zatem usprawniać również wykonywanie programów dwu- i trzywątkowych, w przeciwieństwie do tylko jednego rdzenia podkręcanego w procesorach Intela. Oprócz tego podkręcenie tych rdzeni nie zależy od warunków termicznych i elektrycznych, tak jak dzieje się to w procesorach Intela. Tutaj warunkiem przejścia połowy rdzeni w stan Turbo jest uśpienie reszty rdzeni. Dzięki temu procesor w stanie Turbo Core nie będzie przegrzewał się, a wartość zużywanej energii pozostanie na tym samym poziomie.

 

 turbocoreatwork AMD prezentuje technologię Turbo Core

 

Turbo Core jest rozwiązaniem czysto sprzętowym, wymagającym jedynie aktualizacji BIOSu płyty głównej, która powinna pojawić się dla każdej obsługującej procesory AM3. Do tej pory nie powiedzieliśmy o jednej ważnej rzeczy – o ile będzie przyspieszać te rdzenie. Według danych firmy AMD maksymalna wartość podkręcenia wyniesie 500MHz, i uzależniona będzie od modelu – im szybszy, tym niższy tryb Turbo Core. Procesorów z literą „T” w nazwie możemy spodziewać się już wkrótce w sklepach.

 

Źródło: Anandtech

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.