Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

AMD nie gęsi i własny procesor ze zintegrowanym GPU mają. Na targach Computex odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja technologi Fusion, dzięki której możliwe będzie połączenie procesora i układu graficznego w jednym chipie.

Podczas pierwszego dnia targów Computex 2010 firma AMD dała nam okazję do rzutu okiem na wyczekiwaną od dawna technologię Fusion APU (accelerated processing unit), dzięki której możliwe będzie umieszczenie rdzeni procesora razem z rdzeniem graficznym na tym samym kawałku krzemu. Przypomnijmy, że procesory Intel Core posiadają w jednej obudowie dwa osobne rdzenie odpowiadające za grafikę oraz CPU.

 

Podczas prezentacji technologii Fusion Rick Bergman, starszy wiceprezydent spółki AMD Products Group, potwierdził, iż AMD obecnie testuje chipy APU Llano oraz Ontario, które to powinny pojawić się planowo w pierwszej połowie 2011 roku. Chipy te będą różnić się platformą docelową – 32nm układ Llano przeznaczony będzie dla komputerów stacjonarnych, posiadać będzie cztery rdzenie oraz zintegrowany układ graficzny kompatybilny z DirectX 11, natomiast celem Ontario, dzięki energooszczędnej architekturze, będzie podbicie rynku netbooków, nettopów oraz tabletów.

 

Niestety, obecnie nie pokazano żadnego układu APU (sam wafel krzemowy na zdjęciu poniżej się nie liczy), i musieliśmy zadowolić się demem Aliens vs. Predator DX 11, który – podobno – był uruchomiony na układzie Llano. Nie było to zbyt wiele, ale na razie musi nam wystarczyć.

AMD ogłosiło również stworzenie fundacji Fusion, kierowanej przez byłego wiceprezydenta Nvidii Manju Hegde, której zadaniem będą inwestycje w firmy tworzące oprogramowanie dla chipów Fusion.

 

amdbergmanfusionwafer01 AMD pokazała pierwsze dema AMD Fusion APU

Rick Bergman wraz z waflem krzemowym AMD Fusion

 

amd fusion w 2 AMD pokazała pierwsze dema AMD Fusion APU

Demo Aliens vs Predator DX 11

 

 

Więcej na temat technologii AMD Fusion możecie dowiedzieć się z tej strony.

Źródło: AMD

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.