Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Liczba abonamentów telefonii komórkowej przekroczyła w zeszłym tygodniu 5 mld. Jest ich obecnie siedem razy więcej niż 10 lat temu – wynika z badań szwedzkiej firmy Ericsson, lidera branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej. Opublikowano je w czwartek. Liczba abonamentów wzrasta codziennie o 2 mln, „w dużej mierze dzięki rynkom wschodzącym, takim jak Indie i Chiny” – podała firma.

 

Ericsson, opierając się na danych z sektora, uznał, że pięciomiliardowy abonament zarejestrowany został w czwartek 8 lipca 2010 roku.

 

W 2000 roku około 720 mln ludzi miało abonament na telefon komórkowy, czyli mniej, niż wynosi obecna liczba użytkowników komórek w Chinach.

 

Przez abonament firma rozumie zarówno abonament w ścisłym znaczeniu, jak i bardzo popularne „prepaidy” – telefony na kartę, gdzie usługi świadczone przez operatora opłacone są z góry – wyjaśnił rzecznik Ericssona.

 

Kilka abonamentów może należeć do jednej osoby, czyli liczba 5 mld nie jest równoznaczna z liczbą użytkowników telefonów komórkowych. Na świecie żyje obecnie według ONZ 6,8 mld ludzi.

 

Abonamentów trzeciej generacji telefonii komórkowej 3G obejmującej dostęp do internetu jest teraz 500 mln i w 2015 roku będzie ich 3,4 mld – przewiduje Ericsson.

 

Według szwedzkiej firmy 80 proc. połączeń z internetem będzie wkrótce realizowanych poprzez przenośne telefony.

 

(PAP)

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.