Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Dwa, cztery, sześć, dwanaście – ciągle mało rdzeni? Na szczęście jest Intel: planuje on rozesłać uczelniom na całym świecie próbki swych 48-rdzeniowych procesorów, by zmienić postrzeganie nowego, wielordzeniowego świata komputerów. Co powinno nam przynieść nowe, szybsze programy.

Jednym z punktów od dawna wykonywanego przez Intela programu badawczego Tera-scale Computing będzie wysłanie pod koniec tego kwartału wybranym, najlepszym na świecie uniwersytetom i politechnikom próbki inżynieryjne 48-rdzeniowych procesorów. Trafią do uczelni po to, by studenci i pracownicy naukowi tychże placówek mogli się niejako przyzwyczaić do nowej, wielordzeniowej architektury procesorów, która będzie już za niedługo w powszechnym użyciu. Nowe chipy znajdziemy w całej gamie urządzeń elektronicznych: od telefonów komórkowych po serwery.

 

Procesor ten został zaprezentowany już pod koniec ubiegłego roku, i jak wiemy, jego częstotliwości pracy wynoszą od 1.66GHz do 1.86GHz, TDP wynoszące od 25W do 125W, wsparcie pamięci DDR3 i wbudowane 24 routery obsługujące wymianę informacji pomiędzy jądrami.

 

Intel SCC slide 01 48 rdzeniowe procesory od Intela

 

Według Intela to dopiero początek – już zapowiedział, że chce stworzyć procesory z ponad setką jąder w jednym chipie. Kiedy to się stanie, i jakie będą konsekwencje, przede wszystkim natury programistycznej, nie wiadomo. Przypomnijmy, że języki programowania, mimo tego, że mają mechanizmy tworzenia programów korzystających z wielu rdzeni, są trudne i niewielu programistów wie, jak skutecznie poskromić tę moc drzemiącą w nowych układach.

Prawdziwa rewolucja odbędzie się na drodze oprogramowania, a nie sprzętu.

 

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.