Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

iTunes, największy sklep z muzyką w internecie świętuje dzisiaj 10 miliardów (10.000.000.00) pobrań utworów muzycznych.Dla przypomnienia wspomnę że, iTunes Store jest sklepem online utworzonym przez firmę Apple Inc., sprzedającym pliki, które są dostępne przez aplikację iTunes. Sklep został otworzony 28 kwietnia 2003 czyli prawie 7 lat temu. Wtedy był prekursorem sprzedaży muzyki w sposób nie znany do tej pory. W 2003 roku płyta CD miała się bardzo dobrze i nie łatwo było przekonać światek muzyczny do zmienienia sposobu sprzedaży muzyki. Z ciekawostek warto wspomnieć, że do końca stycznia 2007 roku ze sklepu ściągnięto tylko 2 miliardy utworów natomiast pod koniec stycznia 2009 roku było to już 6 miliardów. Każdy zatem widzi jaką niesamowitą dynamikę posiada iTunes.

Mamy rok 2010 i dystrybucja muzyki online wydaje się być ugruntowanym faktem. Jednak nie w naszym cudownym kraju, w którym nadal wytwórnie trzymają łapę na sposobie dystrybucji muzyki. Istnieje co prawda kilka platform (Nokia Music Store, Muzodajnia), które w wielkich bólach starają się przebić przez Empiki i inne sklepy muzyczne, w których jesteśmy zmuszani do kupowania całych płyt CD zamiast wybranego kawałka muzycznego. Niestety w porównaniu z iTunes są to zaledwie startupy.

Niech trzymający władzę nie dziwią się, że łatwiej i szybkiej jest ściągnąć piosenkę z internetu niżeli iść do sklepu, stać w kolejce i koniec końców kupić coś czego do końca nie znamy lub nie chcemy.

Autor wpisu: pw
Tagi:

Komentarze wyłączone.