Ratuj Głuszca
ink-recenzja

Wracając z kina, po kolejnej nieudanej „konsumpcji” amerykańskiego hitu stwierdziłem, że czas odświeżyć starsze niszowe produkcje, o których niewiele słyszymy a czasami są dużo lepsze niż wysokobudżetowe hollywoodzkie kolosy.

W dobie wielkich amerykańskich komercyjnych produkcji, które mają za zadanie przede wszystkim na siebie zarobić, co wiąże się z koniecznością trafienia w jak najszersze gusta widzów, a co za tym idzie zazwyczaj nie powalają wartościami, trafiamy perłę. Jestem przekonany, że nie jedyną, ale za to jakże okazałą.

Niszowy film „INK” scenariusza oraz w reżyserii Jamina Winansa (premiera światowa 23 stycznia 2009) jest taką właśnie perłą. Niski budżet, na poziomie 25 tysięcy dolarów został skutecznie nadrobiony zapałem i niesamowitym zmysłem artystycznym autora filmu. Doskonałe zestawienie obrazu, dźwięku i muzyki trafia w nawet najtwardsze serca. Historia i fabuła nie jest może zbyt wyszukana, ale wykonanie, oraz końcowe przesłanie skutecznie niwelują początkową niepewność. Obraz ten opowiada historię małej dziewczynki znajdującej się w śpiączce oraz jej ojca, który w wyniku tragedii próbuje zapomnieć o rzeczach istotnych poświęcając się pracy. Tak naprawdę te dwie historie są tylko tłem dla dramatycznej walki sił dobra i zła, która odbywa się w równoległym świecie snu.

Zakończenie jest wyjątkowo zaskakujące a ostatnia scena walki powoduje gęsią skórkę u widza. Polecam bardzo gorąco obejrzenie tego filmu, gdyż warto raz na jakiś czas oderwać się od otaczającej nas komercji i zanurzyć się „po uszy” w czymś pięknym i wyjątkowym stworzonym „dla widza”, nie „dla pieniądza”. Jestem przekonany, że większość z Was doceni geniusz autora, który jest również kompozytorem powalającej na kolana muzyki do tego filmu. W mojej ocenie 10/10 i jest to drugi tytuł w całej obejrzanej przeze mnie kinematografii, który dostaje 10 gwiazdek.

Reżyseria: Jamin Winans

Scenariusz: Jamin Winans

Produkcja: USA

Gatunek: Dramat, Fantasy, Akcja

Czas trwania: 105 minut

Autor: Maciej Rudziński

Komentarze wyłączone.