Ratuj Głuszca
teatr-posucha

Wakacje to dla miłośników teatru okres posuchy kulturalnej, ale na szczęście dla mieszkańców Śląska w sierpniu szykuje się nie lada uczta teatralna. Jak co roku i tego lata w chorzowskim Teatrze Rozrywki, odbędzie się Wakacyjny Przegląd Przedstawień. W trzynastej edycji tej imprezy, mieszkańcy Śląska będą mieli szanse podziwiać najpopularniejsze w ostatnim sezonie spektakle warszawskiego OCH-TEATRU.

Przegląd otworzy sama Krystyna Janda monodramem na podstawie tekstu Agnieszki Osieckiej „Biała bluzka”. Janda fenomenalnie wciela się w postać niedostosowanej do komunistycznej rzeczywistości kobiety już po raz drugi. Pierwszy raz „Biała bluzka” miała premierę w 1987 roku, kiedy to zdobyła rzesze fanek, przemierzających cały kraj tylko po to by po raz kolejny obejrzeć spektakl. Po 23 latach Janda wraz z Magdą Umer (reżyseria) postanowiły po raz kolejny opowiedzieć historię Elżbiety, a tym samym dać szansę młodszemu pokoleniu na poznanie zarówno kultowego przedstawienia jak i fragmentów, nie tak dawnej w końcu, historii Polski. W nowym wydaniu Biała Bluzka to opowieść o dojrzałej już kobiecie, która nie potrafi poradzić sobie z codziennością.

Drugie przedstawienie to „Weekend z R.” – farsa, napisana specjalnie dla Jandy przez angielskiego dramaturga Robina Hawdona. Wartka fabuła, pełna przejęzyczeń i niedomówień akcja, w połączeniu z historią o relacjach damsko-męskich i nieustających intrygach, to fantastyczna propozycja na poprawę humoru. Obok fenomenalnej aktorki (a w tym wypadku również i reżyserki spektaklu) w role wcielają się: Aleksandra Justa/Katarzyna Gniewkowska, Piotr Machalica, Jacek Poniedziałek/Rafał Mohr, Lech Łotocki/Cezary Żak. Taki wybuchowy zestaw na jednej scenie gwarantuje świetną, pełną śmiechu zabawę, aktorzy rewelacyjnie sprawdzają się w żonglowaniu klasycznymi schematami komediowymi. „Weekend z R.” to lekka pozycja, w sam raz na wakacyjny, ciepły wieczór.

Kolejne spektakle OCH-Teatru to „Koza, albo kim jest Sylwia?” w reżyserii Kasi Adamik i Olgi Chajdas oraz „Zaświaty czyli pies ma duszę” w reżyserii Marii Seweryn. Pierwszy z nich to kontrowersyjna komedia Edwarda Albeego bardzo odważnie poruszająca tematy tabu, z udziałem Marii Seweryn i Piotra Machalicy, która opowiada o problemach małżeńskich, o odrzuceniu, zdradzie i tolerancji. „Zaświaty czyli czy pies ma duszę” to z kolei czarna komedia filozoficzna – jak określają spektakl twórcy. W wyniku wypadku samochodowego trzy striptizerki i jeden pies czekają w Zaświatach na Sąd Ostateczny. Autor tekstu – Jerzy Andrzej Masłowski traktuje poważny w naszym kraju temat śmierci w bardzo lekki i zabawny sposób. Przedstawienie wygrało plebiscyt publiczności w ramach VIII Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej w Grudziądzu.

Druga część Przeglądu Przedstawień będzie miała miejsce we wrześniu, kiedy OCH-Teatr odwiedzi Śląsk z jedną ze swoich najnowszych produkcji – „32 Omdlenia” na podstawie opowiadań Antoniego Czechowa. Spektakl to popis aktorstwa najwyższej klasy – na scenie zobaczymy Jerzego Stuhra, Ignacego Gogolewskiego oraz Krystynę Jandę. Będzie można również ocenić jak warszawski teatr poradził sobie z bardzo dobrze znaną widzom Teatru Rozrywki superprodukcją „The Rocky Horror Show”. Myślę, że warto przekonać się samemu czy ten musical w nowej odsłonie sprosta legendzie chorzowskiej inscenizacji.

Autor: Agata Rudzińska

Komentarze wyłączone.