Ratuj Głuszca
Pa³ac Prezydencki

Od piątku Polska przewodzi Unii Europejskiej. Premier Węgier Viktor Orbán, przekazując prezydencję premierowi Donaldowi Tuskowi, dołączył prezent – beczułkę węgrzyna. Polska debiutuje jako państwo sprawujące przez pół roku przewodnictwo Unii Europejskiej.Do 1 stycznia, gdy prezydencję obejmie Dania, premier Tusk będzie przewodniczył Radzie Europejskiej, polscy ministrowie i urzędnicy będą prowadzili przeszło 350 spotkań różnej rangi w Brukseli i w Polsce. We wrześniu w Warszawie odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego. Jak powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, nasz kraj będzie przewodniczył wspólnocie liczącej pół miliarda mieszkańców i produkującej 30 proc. dochodu planety.

Z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji odbyło się wiele imprez kulturalnych, mających na celu promocję naszego kraju. W Warszawie o godzinie 12 rozpoczął się koncert na scenie E Uharmonia na rynku Nowego Miasta. Miała to być, jak zapowiadali organizatorzy, „dziesięciogodzinna podróż muzyczna po Europie i kulturach mniejszości zamieszkujących Polskę w przeszłości i dziś”. Na rynku zagrali  m.in. Węgrzy z Teka, cyganie z bukareszteńskiej kapeli Mahala Rai Banda z towarzyszeniem polskich górali czy Kapela ze Wsi Warszawa.

Na Nowym Mieście siąpił deszcz, było mokro i nieprzyjemnie. Na rozpoczęcie koncertu przewodniczący komisji ds. europejskich Zgromadzenia Narodowego Węgier Richard Hörcsik przekazał Polsce106-litrową beczkę tokajskiego wina. Ma ona symbolizować więzi między naszymi narodami i współpracę między Budapesztem a Warszawą. Na beczce z paręsetletniego dębu znajdują się płaskorzeźby przestawiające herby obu krajów.

W tym samym czasie rozpoczęły się również atrakcje dla dzieci na Mariensztacie. Tam, od 12 do 20 na scenie działań twórczych „Eugeniusz” dzieci mogły bawić się i korzystać z różnych atrakcji. Można m.in. było pomalować wedle uznania… samochód albo wejść przez dziurkę do gigantycznego nosa.

Na Placu Zamkowym w strugach deszczu rozpoczęły się przygotowania do układania dywanu kwiatowego. Tysiące kwiatów mają stworzyć logo polskiej prezydencji. 500-metrowy dywan ma być gotowy w sobotę po południu. Ekspozycja będzie czynna do poniedziałku, po czym kwiaty zostaną rozdane przechodniom.

Muzyka Chopina, Komedy, Stańki, Jana A.P. Kaczmarka zabrzmiała na piątkowym koncercie „Tu Warszawa”, którym stolica świętowała początek polskiej prezydencji w UE. Mimo fatalnej pogody na Placu Defilad zgromadziło się około 10 tys. osób.

Koncert otworzyła prezentacja animacji Tomasza Bagińskiego, która promuje polską prezydencję. Potem zabrzmiał walc cis-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka.

 

Uśmiechnięty atleta prężący biceps w kształcie konturu Polski i hasło… czytaj więcej »

Leszek Możdżer wykonał muzykę z filmu „Polskie drogi”, a Tomasz Stańko – utwór „The dark eyes of Marta Hirsh”. Kompozycja z filmu „Marzyciele” Jana P. Kaczmarka tworzyła podkład dla emitowanych na telebimach zdjęć z przełomowych momentów najnowszej historii Polski, takich jak Porozumienia Sierpniowe, pielgrzymki Jana Pawła II do kraju, obrady Okrągłego Stołu.

W programie zaplanowanego na ponad trzy i pół godziny koncertu, który odbywał się na trzech multimedialnych scenach znalazły się dzieła muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej – kompozycje Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara zagrali pianiści Janusz Olejniczak i Leszek Możdżer, orkiestra Sinfonia Varsovia, zespoły Tomasz Stańko Quintet, Me, Myself and I oraz skrzypek Sebastian Karpiel-Bułecka.

W drugiej części przewidziano muzykę rozrywkową – m.in. zespoły Perfect, Myslovitz, Lech Janerka i Kapela ze Wsi Warszawa. Polskie hity przetłumaczone na angielski zaśpiewali piosenkarz Michael Bolton oraz wokalistki Angie Stone, Dolores O’Riordan Burton z The Cranberries. Zabrzmiały takie przeboje jak „Sen o Warszawie”, „Moje serce to jest muzyk”, „Kłamałam”, czy „Niech żyje bal”. Przed godziną 1 w nocy przy dźwiękach „Orawy” Wojciecha Kilara odbył się pokaz fajerwerków i iluminacji PKiN.
Na zakończenie wieczoru na scenie pojawiła się legenda brytyjskiego trip-hopu – Tricky.
Wśród komentarzy publiczności powtarzały się narzekania na pogodę. Wielu osobom podobał się pomysł, żeby zagraniczne gwiazdy wykonywały polskie piosenki. – Jestem zachwycona Dolores z The Cranberries. Całe życie chciałam ją zobaczyć na żywo. Cieszę się, że było to możliwe w moim mieście – mówiła Kasia, studentka z Warszawy

3prezydencja1 Warszawa powitała unijną prezydencję

1prezydencja Warszawa powitała unijną prezydencję

2prezydencja Warszawa powitała unijną prezydencję

 

Autor: Michał Żbikowski

 

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 2 w artykule: ”Warszawa powitała unijną prezydencję”

  1. buy madden nfl coins…

    Thanks, this site is really practical…

  2. 瀵屽+閫?銉庛兗銉堛儜銈姐偝銉?LIFEBOOK AH45/X FMVA45XW…

    こんにちは、またブログ覗かせていただきました。また、遊びに来ま~す。よろしくお願いします…

  • R E K L A M A

    Oxford school od english Bacom