Ratuj Głuszca
8prezydencja

W Warszawie odbyła się szósta edycja unijnej konferencji nt. badań nad bezpieczeństwem (Security Research Conference, SRC11). Udział w niej wzięło ponad tysiąc decydentów, w tym przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, polskiego Sejmu i ministerstw, a także naukowcy i użytkownicy końcowi z całej Europy. Spotkali się oni, aby debatować na temat kwestii prawnych, technologicznych i organizacyjnych dotyczących bezpieczeństwa publicznego i ochrony.

Tegoroczna konferencja SRC była częścią oficjalnego programu Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wydarzenie to znalazło się w oficjalnym kalendarzu imprez Polskiej Prezydencji.

Od bezpieczeństwa zależy stabilność funkcjonowania wszystkich grup  społecznych, poczynając od ogółu obywateli, poprzez rząd, a skończywszy na sferze biznesowej.

Komisja Europejska promuje badania w dziedzinie bezpieczeństwa z wielu powodów, między innymi po to, by chronić obywateli przed przestępczością zorganizowaną, terroryzmem czy klęskami żywiołowymi.

Unijne projekty badawcze obejmują szeroki zakres rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa, zaczynając  od tych wąsko wyspecjalizowanych, jak na przykład ręczne urządzenia dla ekip ratowniczych stosowane podczas trzęsień ziemi, po rozwiązania kompleksowe, takie jak systemy ochrony zewnętrznych granic Europy lub przeciwdziałania atakom z użyciem materiałów chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych czy jądrowych.

„Są to burzliwe czasy dla wspólnoty międzynarodowej, której przyszło zmagać się jednocześnie z problemami politycznymi, ekonomicznymi i klęskami żywiołowymi”, – mówi Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. przemysłu i przedsiębiorczości. ” Unijny program badań nad bezpieczeństwem istnieje właśnie po to, abyśmy byli w stanie zapobiegać takim katastrofom i usuwać ich skutki”.

Badania nad bezpieczeństwem przyniosą też bezpośrednie korzyści gospodarce poprzez wzrost innowacyjności i konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw na rynkach światowych, jednocześnie wspierając rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w tym ważnym i przyszłościowym sektorze.

Podczas tegorocznej, szóstej już, edycji Security Research Conference 2011 politycy, badacze, przemysł i użytkownicy końcowi z całej Europy spotkali się, aby wspólnie porozmawiać na temat rozwiązań prawnych, technologicznych i organizacyjnych dla największych wyzwań przed jakimi stoi dziś bezpieczeństwo publiczne. Podczas sesji tematycznych zaprezentowane zostały innowacyjne rozwiązania, wypracowane w ramach międzynarodowych i krajowych projektów.

Konferencja SRC’11 miała wysoce specjalistyczny charakter. Do udziału w niej zaproszone zostało grono ponad tysiąca osób z całej Europy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele m.in. Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Sejmu i Senatu RP, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przedstawiciele służb bezpieczeństwa, dyrektorzy instytutów badawczych, rektorzy uczelni wyższych oraz wielu znamienitych reprezentantów świata nauki, przemysłu i polityki.

Głos również zabrał Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Prof. Jerzy Buzek, który powiedział: „Jesteśmy na konferencji związanej z badaniami na rzecz bezpieczeństwa w Europie. To są badania które są w ramach tzw. siódmego ramu programowego wartego w sumie 54 mld euro. To jest bardzo ważne, że są takie badania. One dotyczą  wspomagania technologicznego ,informatycznego, działań na rzecz bezpieczeństwa obywateli, a więc sprawności policji, sprawności prokuratury, sprawności służb które mogą wykorzystywać najnowsze technologie informatyczne w celu poprawy bezpieczeństwa obywateli. Ważne,  że w tym programie unijnym Polska ma wiodąca rolę. W pierwszym konkursie wygraliśmy dwa najważniejsze programy, które Polska prowadzi i to z bardzo dobrym rezultatem, więc możemy tutaj poszczycić się bardzo wielkimi osiągnięciami. Jestem także przekonany, że w przyszłości połączymy te badania dotyczące sytuacji wewnętrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego z badaniami na rzecz ochrony naszych granic, całej Unii Europejskiej. Ochrony także na zewnątrz Unii, naszych obywateli. To bezpieczeństwo dzisiaj bardzo się łączy. Jak Państwo wiecie, dzisiaj mniej zagrażają nam eskadry samolotów, czy czołgi które mogą najechać na poszczególne kraje UE, a bardziej zagraża nam samotny terrorysta, który jest trudny do wychwycenia, a więc ta sieć działalności przestępczej musi być wyłapana zarówno na zewnątrz Unii Europejskiej jak i wewnątrz. Temu służą te bardzo wysublimowane i na najwyższym poziomie stojące techniki informatyczne. Co jest także ważne, one są wykorzystywane w codziennym życiu: pomocy niewidomym, w działaniu na rzecz środowisk niepełnosprawnych, i o tym dzisiaj jest nasza konferencja”.

W warsztatach tematycznych wzięła udział między innymi gliwicka Spółka WASKO S.A, która również specjalizuje się w projektach związanych z bezpieczeństwem publicznym.

Firma WASKO zaprezentowała swoje kompetencje i wypracowane rozwiązania dla bezpieczeństwa obywateli oraz granic na panelu poświęconym właśnie temu tematowi. Zaprezentowano osiągnięcia spółki w zakresie identyfikacji oraz uwierzytelnienia osób w oparciu o technologie biometryczne. Mogliśmy zobaczyć sposób działania oraz możliwości systemu produkcji dokumentów tożsamości – PERSON, który jako jeden z flagowych produktów spółki z Gliwic jest wciąż udoskonalany i rozwijany poprzez zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych. Mogliśmy się przekonać, że nowoczesny dokument tożsamości to już nie tylko kawałek poliwęglanu, ale zaawansowana technologicznie inteligentna karta mikroprocesorowa z olbrzymimi możliwościami wykorzystania począwszy od identyfikacji opartej o unikalne cechy biometryczne po kartę zdrowia, nośnik podpisu elektronicznego, kartę biblioteczną czy bilet elektroniczny. Na dzień dzisiejszy system produkcji dokumentów firmy WASKO działa w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wydając dziennie tysiące dokumentów: dowodów osobistych, paszportów biometrycznych i innych dokumentów. Paszporty biometryczne zgodnie z wymaganiami organizacji międzynarodowej – ICAO posiadają zapisane dwie cechy biometrczyne: zdjęcie twarzy oraz odcisk palca, ale WASKO pokazało nowe możliwości systemu w zakresie zastosowania najskuteczniejszej obecnie cechy biometrycznej – układu naczyń krwionośnych palca – Finger Vein. Ta nowość biometryczna budzi obecnie w naszym kraju i nie tylko bardzo duże zainteresowanie i pytania o to gdzie jeszcze możemy tą technologię wykorzystać? Odpowiedzią na to pytanie może być inne rozwiązanie WASKO zaprezentowane podczas panelu – OLIMP – czyli system identyfikacji kibiców i kontroli wejść na stadion. Można było odnieść wrażenie, że zaprezentowane rozwiązanie jest dobrą drogą w kierunku wyeliminowania problemów z pseudokibicami i powinno być wykorzystane przy organizacji Euro 2012. WASKO przedstawiło możliwości technologiczne bazujące na najnowocześniejszej technologii oraz swoją gotowość w zakresie wykorzystania ich w oferowanych rozwiązaniach dla bezpieczeństwa.

Firma WASKO jest jedynym polskim producentem urządzeń do transmisji bezprzewodowej,  pracujących w standardzie WiMAX oraz twórcą szerokopasmowej platformy WAMAX pracującej w tym standardzie, stając się tym samym krajową konkurencją dla najlepszych światowych rozwiązań.

WASKO jest również wiodącym producentem oprogramowania z dziedziny Bezpieczeństwa. Świadczy usługi audytu i oferuje kompleksowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo instytucji samorządowych, instytutów badawczych oraz przedsiębiorstw, dla których posiadany dorobek intelektualny i przetwarzane informacje stanowią najcenniejszą wartość.

 

 Autorzy: Łukasz Hoppe , Michał Żbikowski

 

Komentarzy: 22 w artykule: ”W Warszawie obradowano na temat bezpieczeństwa”

 1. discount uggs online uk…

  ugg bailey button bomber green…

 2. fitflop store in malaysia…

  fitflop sale malaysia 2014…

 3. birkenstock shoes sydney…

  cheap birkenstock…

 4. birkenstock australia online…

  birkenstocks mayari…

 5. fitflops in australia…

  fitflop australia buy online…

 6. fitflop shoes pisze:

  fitflop shoes…

  where to buy fitflop in singapore…

 7. fitflop online sales…

  fit flops trainers…

 8. christian louboutin shoes…

  sold out sneakers…

 9. cheap madden mobile coins…

  Good webpage you have in here…

 10. awydfniwtyl pisze:

  awydfniwtyl…

  I adore this site – its so usefull and helpfull…

 11. pbvyouldxj pisze:

  pbvyouldxj…

  Thanks, this website is very valuable…

 12. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Just wanted to state I’m just thankful I came on your site!….

 13. CSGO pisze:

  CSGO…

  Wow, stunning portal. Thnx …..

 14. nba pisze:

  nba…

  Thanks, this site is very beneficial…

 15. NBA pisze:

  NBA…

  I like checking your site. Thank you so much!…

 16. CSGO pisze:

  CSGO…

  Just needed to say I’m pleased I happened in your website page!….

 17. NBA pisze:

  NBA…

  Hello there, tidy webpage you’ve got here…

 18. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  I love this website – its so usefull and helpfull…

 19. csgo pisze:

  csgo…

  Excellent Web-site, Keep up the wonderful work. Appreciate it!….

 20. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Great web sitewebsite! It looks extremely expert! Sustain the good job!…

 21. Google pisze:

  Google…

  Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a search, whoa did one master about Mid East has got much more problerms too….

 22. Google pisze:

  Google…

  We came across a cool web-site that you could possibly delight in. Take a search in case you want….

 • R E K L A M A

  Oxford school od english Bacom