Ratuj Głuszca
prezydencja-sopot-cz1-005

Nie tylko turyści opanowali w tym roku Sopot, miasto żyje gośćmi którzy uczestniczą w obradach w ramach polskiej prezydencji UE. Na popularnym Monciaku można usłyszeć różne języki, którymi porozumiewają się europejczycy, poznający uroki spacerów nad Morzem Bałtyckim. Mimo wiecznie humorzastej pogody, raz obdarowującej turystów słonecznymi uśmiechami, a innym razem – chłodzącej zimnymi kroplami deszczu, goście z różnych państw przechadzają się wytrwale wzdłuż deptaka Monte Cassino.

Zatem, sprawowanie Prezydencji nie ogranicza się jedynie do ważnych spotkań na wysokim szczeblu. W myśl jednego z priorytetowych haseł, Europa zdecydowanie ma szansę skorzystać na otwartości. Każda osoba obecna w Sopocie może poczuć się częścią europejskiej wspólnoty w międzynarodowym tłumie.

Dzisiaj kończą się w Sopocie nieformalne spotkania ds. środowiska, którym przewodniczy minister środowiska Andrzej Kraszewski. Tak trudne tematy wymagają z pewnością długich negocjacji, podczas których cierpliwość, wyrozumiałość i stanowczość umożliwiają podjęcie wspólnych decyzji wpływających na przyszłość naszej planety. Porozumiewanie się podczas tego typu spotkań nie byłoby możliwe, gdyby nie praca tłumaczy. Poza perfekcyjną znajomością języków, muszą oni mieć nerwy ze stali, niezawodną pamięć oraz doskonałą umiejętność dostosowywania się do każdej sytuacji. Często nie docenia się, jak odpowiedzialne i kluczowe dla komunikacji międzynarodowej jest to zajęcie, ponieważ uważa się je za naturalny element przebiegu wszystkich spotkań członków Unii Europejskiej. Podczas pracy tłumacz staje się narzędziem, bez którego przemawiający nie miałby głosu.

Na szczęście, uczestnicy dzisiejszego spotkania głos mają i mogą nim wpłynąć na istotne sprawy, takie jak ochrona środowiska, zmiana klimatu, czy wykorzystanie zasobów. Jednak, o tym, że człowiek często jest bezsilny wobec naturalnych zjawisk, przypomina ulewny deszcz wraz z ciemnymi, ciężkimi chmurami wiszącymi złowrogo nad hotelem Sheraton, gdzie ministrowie ds. środowiska państw członkowskich UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Komisarz ds. Klimatu, ministrowie państw kandydujących do UE oraz inni goście debatują nad tym, co można zrobić dla środowiska. Chociaż najwyraźniej pogoda postanowiła dziś odmówić współpracy, parasole z logo Prezydencji spisują się na medal.

Pan Tomasz Wajda, przechodząc przez punkt akredytacyjny, skomentował z uroczym uśmiechem:

Pogoda się nie akredytowała.

Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli wydrukować jej identyfikator.

Autor: Luiza Safi

Fot. Zuzanna Śleszyńska

Komentarze wyłączone.

  • R E K L A M A

    Oxford school od english Bacom