Ratuj Głuszca
moneta

Z okazji polskiej prezydencji Narodowy Bank Polski i Poczta Polska wydały okolicznościowe monety, znaczek i kartkę.

Myślicie, że znaczki pocztowe są nudne? Nic podobnego! Chyba żaden inny obiekt małej poligrafii nie wzbudza tylu emocji, co właśnie one. Kwadratowe, prostokątne, okrągłe, kolorowe i czarno-białe, z martwą naturą, zasłużonymi postaciami, krajowe, zagraniczne… Nie sposób zliczyć wszystkich rodzajów. Najciekawsze chyba są jednak te okolicznościowe, wydawane na specjalne okazje. Swojej podobizny na znaczkach doczekali się Jan Paweł II czy Adam Małysz. Tym razem zaszczytu upamiętnienia w tej postaci doczekała się polska prezydencja. Oprócz znaczków, wybito też specjalne monety. Warto wiedzieć, że te wydane przez Narodowy Bank Polski z okazji polskiej prezydencji, będą oficjalnym środkiem płatniczym po wprowadzeniu ich do obiegu.

Wyślij kartkę z prezydencją

Wydanie materiałów Poczty Polskiej miało miejsce 30 czerwca. Znaczek ma nominał 3zł, zaś kartka pocztowa 1,55zł. Projekty graficzne przez długi czas pozostawały tajemnicą. Na znaczku przedstawiono logo polskiej Prezydencji. Na przywieszce (polu przylegającym do znaczka, oddzielonym perforacją) przedstawiono symboliczną postać w polskich barwach narodowych oraz znak Unii Europejskiej, wykonany suchym tłoczeniem. Na kartce w części ilustracyjnej przedstawiono latawiec z 27 flagami państw członkowskich oraz flagę Unii Europejskiej. Autorką pomysłu i projektu znaczka jest artystka plastyk Anna Niemierko, a kartki pocztowej artysta plastyk Kazimierz Bulik.

Materiały Poczty Polskiej dostępne są do nabycia na terenie jej placówek terenowych, a także w internetowym sklepie filatelistycznym. Sprzedaż prowadzona będzie aż do wyczerpania nakładów i tylko na terenie Polski. Znaczki i kartka prezentowane będą też na międzynarodowych wystawach filatelistycznych.

Logo prezydencji na monetach

Monety wybito w trzech nominałach – 2zł, 10zł i 100zł. Ich emisja ma charakter jednorazowy, a do obiegu zostały wprowadzone pierwszego dnia polskiej prezydencji, czyli 1 lipca. Projektantem monet  jest Urszula Walerzak. Moneta dwuzłotowa wykonana jest ze stopu o nazwie Nordic Gold. Na awersie znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła RP i wartość nominalna, na rewersie logo Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej na tle stylizowanego fragmentu flagi Unii Europejskiej. Te same motywy przewodnie znajdują się również na obu stronach monet dziesięcio- i stuzłotowej, zmienione zostały szczegóły. Charakterystyczna dla dwóch większych nominałów jest obecność symbolu UE – dwunastu gwiazd.

Okolicznościowe monety wydane przez NBP dostępne są na dwa sposoby. 2-złotowe monety Nordic Gold można nabyć od 1 lipca w kasach oddziałów okręgowych Narodowego Banku Polskiego na zasadzie zamiany wg ich wartości nominalnej, aż do wyczerpania zapasu. Monety o większych nominałach wylicytować będzie można od NBP za pośrednictwem serwisu Kolekcjoner. Jeżeli nie wszystkie egzemplarze znajdą swoich nabywców tą drogą, pozostałe nabyć będzie można za pośrednictwem sklepu internetowego.

Źródło: pl2011.eu

 

Komentarze wyłączone.

  • R E K L A M A

    Oxford school od english Bacom