Ratuj Głuszca
prezydencja

Rusza Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011, pod hasłem I, CULTURE, największy z dotychczas realizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza program promocji polskiej kultury zagranicą. Objęcie przez Polskę Prezydencji to niepowtarzalna, cywilizacyjna szansa zakomunikowaniu światu współczesnej Polski. Dlatego od lipca do grudnia 2011 nie tylko w Unii Europejskiej, ale także poza jej granicami – w sumie w 10 stolicach na całym świecie – prezentowanych będzie blisko 400 wydarzeń. Pozwolą one poznać Polskę, jako kraj nowoczesny i unikatowy, o bogatej i kreatywnej kulturze współczesnej – kreatywne zagłębie Europy.

Zwieńczeniem cyklu wydarzeń kulturalnych inaugurujących polską prezydencję w Unii Europejskiej była premiera „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w piątek 1 lipca..

Również 1 lipca na dziedzińcu Teatru Narodowego w Londynie odbyła się światowa premiera spektaklu „Planeta Lem” w reżyserii Pawła Szkotaka przygotowanego przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza specjalnie z okazji Polskiej Prezydencji. Spektakl pokazany został 1 i 2 lipca w ramach Festiwalu Watch This Space, letniego festiwalu Teatru Narodowego w Londynie. Od lipca do września plac przed Teatrem na South Bank staje się miejscem dla publiczności, na którym prezentowane są brytyjskie i międzynarodowe spektakle. W tym samym miejscu 2 i 3 lipca odbędzie się brytyjska odsłona jednego z najbardziej zaskakujących projektów I, Culture – Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji – „I, culture puzzle. Warsztat nowoczesnego rzemiosła. Każdy może włączyć się w jego tworzenie – pod kierunkiem artystki Moniki Jakubiak i jej wolontariuszy uczestniczyć w akcji, jako artysta i współtwórca dzieła – będzie można coś uszyć, przeszyć, kreatywnie przerobić fragment swojej garderoby a potem wykorzystać te rzeczy do stworzenia gigantycznej trójwymiarowej układanki.

Akcja animowana jest przez mieszkająca i tworząca w Londynie polską artystkę i projektantkę mody Monikę Jakubiak. W ciągu pół roku mieszkańcy 12 stolic (Berlin, Bruksela, Kijów, Kopenhaga, Londyn, Madryt, Mińsk, Moskwa, Paryż, Pekin, Tokio, Warszawa) uszyją wielki puzzle złożony z 12 wielkich kwadratów z wyszytym lokalnym wzorem. Wzór kwadratu z każdej stolicy będzie się łączył w innymi wzorami wykonanymi przez takie same grupy w pozostałych 11 stolicach. W efekcie powstanie gigantyczny puzzle układający się w I,CULTURE – hasło Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Na jego uszycie zużytych zostanie cztery miliony centymetrów kwadratowych materiału, 600 metrów kwadratowych tkanin, 2 kilometry nici i 500 guzików Pierwszy kwadrat powstał 14 maja w Noc Muzeów w Warszawie. W jego tworzeniu uczestniczyło prawie tysiąc osób.

Od kilku dni w BOZAR w Brukseli można już oglądać wystawę „Power of Fantasy” przygotowana przez polskich (Andrzej Szczerski i Zofia Machnicka) i brytyjskiego (David Crowley) kuratorów. Wystawa prezentuje blisko 200 prac współczesnych polskich artystów inspirowane fantazją, wytworami wyobraźni, absurdem m.in. Katarzyny Kozyry, Olafa Brzeskiego, Robert Kuśmirowskiego, Wilhelma Sasnala, Jana Ziółkowskiego. Ich oryginalność podkreślają prace historyczne: Witkacego, Mehoffera, Kantora. Wg Jackie Wullschlager z Financial Times jest to „najlepsza wystawa sztuki współczesnej, jaką widziała w tym roku.”

Nie jest to jedyna polska wystawa otwarta z okazji Polskiej Prezydencji – 1 czerwca Król Hiszpanii Juan Carlos i Prezydent Bronisław Komorowski otworzyli w Pałacu Królewskim w Madrycie wystawę „Złote czasy Rzeczypospolitej. Polska skarby i kolekcje artystyczne” prezentującej unikatowe zbiory z polskich kolekcji magnackich. Obie wystawy przygotowane zostały Muzeum Narodowe w Krakowie i Instytut Adama Mickiewicza.

Polskie projekty przygotowane w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z polskimi i zagranicznymi partnerami prezentowane będą w najlepszych galeriach, scenach, klubach i festiwalach Brukseli, Paryża, Londynu, Berlina, Madrytu, Moskwy, Kijowa, Mińska, Pekinu i Tokio. Miejscach tak doskonale znanych publiczności, jak m.in. Bozar i La Monnaie w Brukseli, National Theater i Southbank Centre w Londynie, Martin Gropius Bau w Berlinie, Teatro Real w Madrycie. Ważną częścią programu są projekty wyłonione w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Polska Prezydencja Promesa 2011.

Trzon Zagranicznego Programu Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 tworzy 6 filarów, wśród nich ikony współczesnej polskiej kultury:

Karol Szymanowski, najwybitniejszy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor. Po jego dzieła coraz częściej sięgają wybitni muzycy i twórcy operowi m.in. Valery Giergiew, David  Pountney, Mariusz Treliński. W programie koncertowe i kameralne wykonania utworów kompozytora, a także opera „Król Roger” – uważana za jedną z najważniejszych nowoczesnych oper początku XX wieku.

Stanisław Lem, nazwany przez „New York Times” J. S Bachem literatury XX wieku, a także w dużej mierze wizjoner i autor współczesnej cywilizacji. Główne wydarzenie programu to oparty na prozie Lema awangardowy, plenerowy spektakl Planeta Lem przygotowany przez Teatr Biuro Podróży. Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz, autor, po którego chętnie sięgają również wybitni reżyserzy filmowi m.in. Andriej Tarkowski,  Steven Soderbergh (Solaris), czy  Ari Folman, który rozpoczął właśnie zdjęcia do Kongresu futurologicznego.

Czesław Miłosz, jeden z czterech polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla. Z okazji Prezydencji wydany zostanie wyjątkowy audio book, na którym znajdą się wiersze Miłosza czytane kilkunastu językach przez gwiazdy światowego filmu i teatru. 2011 to też Rok Miłosza – pierwsza polska Prezydencja symbolicznie zbiega się z 100. rocznicą urodzin autora „Rodzinnej Europy”.

Przewodnik do Polaków – cykl dokumentów w ciekawy i przewrotny sposób opowiadający o współczesnym polskim społeczeństwie. To najnowsza historia Polski i Polaków pokazana poprzez muzykę rockowa, modę, zabawy i zabawki, wyprawy himalaistyczne oraz obyczaje seksualne. Reżyserii jednego z nich podjął się nominowany do Oskara Bartek Konopka.

I, CULTURE Orchestra to unikatowe i nowatorskie przedsięwzięcie. Stworzą ją młodzi muzycy z Polski i krajów położonych na wschód od Unii Europejskiej: Ukrainy, Białorusi oraz m.in. Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji. Doświadczenia międzynarodowe w tworzeniu tego rodzaju zespołów np: West – Eastern Divan Orchestra udowadniają, że stwarzają nie tylko niepowtarzalną szansę na rozwój profesjonalny i nawiązanie kontaktów, ale mają też ogromny potencjał społeczny i polityczny.

Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 jest koordynowany przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami RP oraz partnerami lokalnymi.

Materiały prasowe: Instytut Adama Mickiewicza


 

Komentarzy: 4 w artykule: ”Polska kultura w świecie”

 1. pgexzttm pisze:

  pgexzttm…

  Keep up the outstanding work !! Lovin’ it!…

 2. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Passion the site– really individual friendly and great deals to see!…

 3. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  I appreciate the data on your websites. Many thanks!….

 4. Google pisze:

  Google…

  Check below, are some entirely unrelated internet websites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use….

 • R E K L A M A

  Oxford school od english Bacom