Ratuj Głuszca
ostatni-weekend-prezydencja

Kolejny, ostatni już lipcowy weekend Prezydencji Polski w Unii Europejskiej podobnie jak poprzedni upłynął pod znakiem zmiennej pogody. Zmiennej, ponieważ sobota bardziej przypominała naszą tradycyjną jesień. Niebo pełne chmur w wielu odcieniach szarości, temperatura wynosząca około 15 stopni Celsjusza oraz przelotne opady deszczu. Niedziela, to z kolei zwrot o 180 stopni, słońce jasno i mocno święcące i ogrzewające tłumy plażowiczów, lekki wiaterek utrzymujący w ryzach znacznie wyższą niż dzień wcześniej temperaturę oraz powoli zasnuwające się białymi chmurami niebo.

W trakcie tego weekendu nie odbywały się żadne konferencje, więc zarówno delegacji jak i obsługujący wydarzenia prezydencji pracownicy korzystali z dodatkowych atrakcji. Do takich bezsprzecznie należały wydarzenia kulturalne na Placu Zdrojowym, zaraz przed wejściem na sopockie molo. W sobotę mieliśmy okazję świętować powrót do macierzystego portu Zbigniewa Gutkowskiego. Żeglarza, który przez siedem długich miesięcy rywalizował w niezwykle prestiżowych wokółziemskich regatach Velux 5 Oceans. Ukończył je na drugim miejscu, co jest osiągnięciem wybitnym, zważywszy na trudności, które nie omijały go na trasie (np. połamane żebra w wyniku nieszczęśliwego upadku z pokładu do kabiny jachtu). Całą imprezę uświetnił mini koncert wynajętego zespołu, którego wokalistka śpiewała covery znanych przebojów polskich i zagranicznych).

W niedzielę z okazji Święta Policji przechodnie mogli podziwiać samochody i motocykle znajdujące się na wyposażeniu naszych służb. Największym zainteresowaniem cieszyli się funkcjonariusze jednostki specjalnej, którzy przyjechali w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu, tj. w kominiarkach i z karabinami maszynowymi przewieszonymi przez ramię. Tym razem, wbrew zasadom panującym podczas normalnej misji, snajper w kombinezonie maskującym nie krył się nieopodal w zaroślach, ale razem z pozostałą częścią oddziału chętnie odpowiadał na pytania i pozował do zdjęć. O tym jak groźnie wyglądał i jak duży budził strach mogły świadczyć reakcje dzieci, które wtulały się w ramiona rodziców z wymalowanym przerażeniem na twarzy.

Wraz z rozpoczęciem kolejnego tygodnia, wracamy do debat. W poniedziałek i wtorek międzynarodowe grono będzie debatować o zagadnieniach związanych z rybołówstwem. Do najważniejszych tematów będą należały kwestie związane z walką z nielegalnymi połowami i sposobami na maksymalne możliwe ograniczenie nieuregulowanych i nieraportowanych połowów.

ostatni weekend prezydencja 600x350 Ostatni weekend Polskiej Prezydencji w Sopocie

Autor: Andrzej Mielczarek

Komentarze wyłączone.

  • R E K L A M A

    Oxford school od english Bacom