Ratuj Głuszca
1zumba_madzia

Dziś 1 lipca obchodzimy Światowy Dzień Psa. Co roku w okresie wakacyjnym setki zwierząt zostaje porzuconych i trafiają do schroniska. Zróbmy coś dobrego, bądźmy pożyteczni, to nic nie kosztuje, każdy może pomóc.

Zwierzęta nie pukają do drzwi, to my je dla nich otwieramy. Cieszą, jeden, kilka dni, miesiąc, ale po jakimś czasie ich towarzystwo staje się ciężarem. Tak łatwo wyrzucić psa, nie poskarży się, nie poniesiemy żadnych konsekwencji, sąsiadom powiemy, że uciekł, zły kundel! A gdyby biegł z rozpaczy za nami, bo przecież się do nas przywiązał, zaufał nam, jak sobie poradzi w dzikiej naturze, kiedy sami go udomowiliśmy i oduczyliśmy atawistycznych umiejętności przetrwania, charakterystycznych dla dzikich zwierząt. Wtedy wystarczy przywiązać do drzewa, najlepiej w lesie, z dala od cywilizacji, ludzi, wtedy nie wróci, na pewno.

Pies nie czuje.

Pies nie czuje. Nie tęskni. Nie myśli. Jest żywym towarem, w każdej chwili można go wyrzucić na śmietnik, rozłoży się w glebie jak wszystkie organiczne towary. Zwierzęta mają instynkt, to wszystko. Tak właśnie myślą Ci, którzy bezdusznie porzucają zwierzęta, zwiększając co roku ich liczbę w przepełnionych schroniskach.

Ale, dla kogo ten felieton? Przecież ci, co powinni i tak tu nie zaglądają…

Pomóżmy. Jak? Adoptujmy, bierzmy psy i koty ze schroniska. Ich wdzięczność wynagrodzi wszystkie trudy. Psy ze schroniska są najwierniejszymi towarzyszami życia, kiedy obdarzymy ich miłością nie zawiodą nigdy. Schronisko to naprawdę nie jest dobre miejsce. Ciasne boksy, walka o karmę, ciągłe awantury. Co jakiś czas z powodu walk między psami dochodzi do zagryzień. Uśpienie, takie nic, w końcu powiedzieliśmy, że zwierze nie odczuwa.

Dzień psa, to czas szczególny. Małym nakładem sił można tak wiele zdziałać. Robiąc zakupy kupując dodatkowo jedną puszkę karmy, po miesiącu uzbiera się zapas na kilka dni, wystarczy zawieźć do schroniska.

Spędzajmy aktywnie czas, zamiast w sobotę jechać z rodziną do centrum handlowego, jedźmy do schroniska, spacerujmy z psami, przytulajmy je, one odwdzięczą się z nawiązką. Dzieci będą miały wielką frajdę pod okiem rodziców, rozwiną w sobie empatię i zainteresowania, to nic nie kosztuje, naprawdę.

Pomagajmy zwierzętom, przygarniajmy je. Zaglądajmy na strony internetowe schronisk. Może znamy samotne osoby, którym przydałby się towarzysz, wcale nie muszą wychowywać szczeniaka od podstaw, dla nich idealny będzie dorosły, łagodny, oddany przyjaciel na czterech łapkach, który potowarzyszy im na spacerze.

Nie bądźmy obojętnie na cierpienie tych istot. One nie potrafią prosić o pomoc, ale potrafią być dla człowieka bezinteresownym przyjacielem na całe pieskie życie.

Lista przykładowych miejsc gdzie można znaleźć psa, albo dowiedzieć się jak pomóc:

http://www.przygarnijzwierzaka.pl/

http://www.schronisko.sosnowiec.pl/

http://psitulmnie.pl/

http://www.schronisko-katowice.eu/

http://tablica.pl/oferty/?q=oddam+psa

http://allegro.pl/ShowItem2.php/itemNotFound/?item=1843839563&title=oddam-psa-w-dobre-rece

Ana Miler

Komentarzy: 6 w artykule: ”Przydaj się. Zrób coś dobrego dla innych!”

 1. wikvnel pisze:

  wikvnel…

  Great looking website. Think you did a bunch of your ownyour very own coding…

 2. CSGO pisze:

  CSGO…

  Thank you so much for sharing your amazing web page…

 3. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  You’ve possibly the best internet websites…

 4. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  You’ve got the most impressive online sites…

 5. Google pisze:

  Google…

  Here are a number of the websites we advise for our visitors….

 6. Google pisze:

  Google…

  That is the finish of this article. Right here you will come across some web pages that we think you will value, just click the hyperlinks….