Ratuj Głuszca
łosie

Dla dziko żyjących łosi pojawianie się w pobliżu ludzi jest większym problemem niż pojawienie sie naturalnego drapieżnika – wilka lub niedźwiedzia. Te bowiem niepokoją łosie znacznie rzadziej niż ludzie.

Naukowcy z University of Alberta spędzili 12 miesięcy w południowozachodnich regionach Alberty, gdzie badali reakcje stad łosi na różne rodzaje ludzkiej aktywności. Badane zwierzęta znajdowały się w różnych miejscach, na terenach publicznych, prywatnych oraz w Parku Narodowym Waterton.

Badania Simone Cluti i jej grupy wykazały, że jeśli w pobliżu łosi przejeżdża co najmniej 1 pojazd na godzinę, to zwierzęta pozostają przez cały czas bardziej czujne. Gdy czuwają, mniej jedzą, co z kolei może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie i, prawdopodobnie, na wychowanie młodych. Najbardziej niepokojone są zwierzęta na terenach publicznych, gdzie spokój zakłócają im zarówno myśliwi jak i miłośnicy jazdy samochodami terenowymi czy quadami. Wbrew przewidywaniom okazało się, że nawet w sezonie turystycznym, gdy Park Narodowy Waterton jest odwiedzany przez olbrzymią liczbę osób, łosie są w nim mniej niepokojone niż na bardziej niedostępnych, mniej zaludnionych terenach, gdzie dozwolone są polowania i turystyka samochodowa.

Naukowcy zauważyli, że zwierząt nie niepokoi sama obecność człowieka, ale rodzaj naszej aktywności. Obserwowanie łosi z daleka nie wpływa na ich zachowanie. Bardziej niepokoi je hałas, zbliżanie się ludzi czy oddawane w ich kierunku strzały.

Uczeni mogli bardzo precyzyjnie określać stopień zaniepokojenia stada obserwując, jak często i na jak długo zwierzęta podnosiły głowy by zlustrować otoczenie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 6 w artykule: ”Co niepokoi łosia?”

 1. CSGO pisze:

  CSGO…

  You’ve gotten remarkable information right…

 2. Brazilian Virgin Hair…

  Livraison rapide, très gracieux Brazilian Virgin Hair, gracieux cuir…

 3. CSGO pisze:

  CSGO…

  Much thanks! It a very good site!….

 4. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Rather informative… look forth to coming back again…

 5. lebron pisze:

  lebron…

  We absolutly absolutely love my own lebron!! My partner and i deliver individuals allll any time! Passes away . is always that I’ve got them all for chesnut as well as staining conveniently. Although sup continue to be definitely the couple of lebron!…

 6. NBA pisze:

  NBA…

  Wonderful web page you have got right here…