Ratuj Głuszca
droga

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Już od pierwszego stycznia 2011 roku będą obowiązywały nowe przepisy, które zwiększają dopuszczalną prędkość na autostradach i drogach ekspresowych.

 

Aktualnie kierowcy mogą poruszać się na autostradzie z prędkością 130 km/h, jednak od nowego roku prędkość ta zwiększy się do 140 km/h. W przypadku dróg ekspresowych, prędkość także zwiększy się o 10 km/h. Dopuszczalne prędkości na pozostałych drogach nie zostały zmienione. Warto jednak dodać, że ten przepis dotyczy tylko samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad swoją decyzję tłumaczy brakiem wpływu na bezpieczeństwo kierowców oraz dobrym stanem technicznym dróg, które pozwalają na szybszą jazdę. Nowe przepisy zezwalają także na bezkarne przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h. Ustawodawca słusznie zauważył, że kierowca powinien przede wszystkim uważnie obserwować to co dzieje się na drodze, a nie nieustannie skupiać się na zegarach.

 

Dodatkowo mają zostać usunięte atrapy fotoradarów, a te prawdziwe zostaną lepiej oznakowane. Postępowanie mandatowe zostanie wydłużone z 30 do 180 dni i dopiero po upływie tego terminu, kierowca nie będzie ukarany mandatem karnym.

Autor: MK
Źródło: mototarget.pl

 

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.