Ratuj Głuszca
porsche

Ferdinand Alexander Porsche – człowiek, który zaprojektował jeden z najsłynniejszych modeli Porsche, czyli oryginalną “dziewięćsetjedenastkę” – zmarł 6 kwietnia tego roku w wieku 76 lat.

Legendarny niemiecki projektant, nazywany „Butzi”, urodził się w Stuttgarcie 11 grudnia 1935 roku. Był najstarszym synem Dorothea i Ferry’ego Porsche i wnukiem Ferdynanda Porsche, założyciela firmy.

Ferdynand Alexander rozpoczął karierę w Porsche w 1958 roku, projektując swój pierwszy model, czyli następcę 356. Cztery lata później został szefem Porsche design studio, a w 1963 r. ukończył prace nad modelem 901, który po sporze z Peugeot dotyczącym praw do posługiwania się cyfrą „0” w nazewnictwie modeli nazwano 911. W ten sposób powstał jeden z najwspanialszych samochodów sportowych na świecie, który do dziś pozostaje przedmiotem pożądania wielu fanów motoryzacji.

Oprócz samochodów seryjnych, Porsche zaprojektował także jedne z najsłynniejszych aut wyścigowych, łącznie z modelami Type 804 Formula One oraz 904 Carrera GTS. W 1972 roku otworzył w Stuttgarcie Porsche Design Studio, którego główny oddział przeniesiono w 1974 r. do miejscowości Zell am See w Austrii. To tutaj powstawały akcesoria Porsche, takie jak zegarki czy okulary.

W latach 1990-1993 Ferdinand Alexander pełnił funkcję prezesa zarządu firmy. W 2005 roku odszedł z zarządu, przekazując swoje obowiązki synowi Oliverowi.

Ferdinand Alexander Porsche zostanie pochowany w rodzinnym grobie w Schüttgut w Zell am See.

Źródło: mototarget.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 5 w artykule: ”Zmarł Ferdinand Alexander Porsche”

 1. Radical pisze:

  Skoro zmarł 6 kwietnia to czemu czytałem o tym już wczoraj na innej stronie?

 2. csgo skins float value…

  Wow cuz this is very great work! Congrats and keep it up.|…

 3. CSGO pisze:

  CSGO…

  Fantastic Webpage, Continue the useful job. Regards!….

 4. frontal pisze:

  frontal…

  I love these frontal. I bought them before I left for a semester in Scandinavia. I deliver them practically each day, and that i am very satisfied with my purchase.Lovable and functional? Awesome….

 5. Google pisze:

  Google…

  Check below, are some absolutely unrelated sites to ours, even so, they’re most trustworthy sources that we use….