Ratuj Głuszca
sprawdz-auto-przed-podroza

Około 15% Europejczyków wybierających się na wakacje planuje tego lata wynająć samochód. Wiąże się to z podpisaniem ponad 10 milionów umów wynajmu aut. Jednakże miliony takich kierowców nigdy nie sprawdzą bezpieczeństwa swoich pojazdów przed ruszeniem w drogę – pokazują wyniki badania Goodyear Dunlop przeprowadzonego w ramach kampanii „Wyjedź przygotowany, dojedź bezpiecznie”.

Badanie pokazuje, że prawie 60% europejskich kierowców potrafi zapomnieć o podstawowej kontroli bezpieczeństwa. Choć ponad połowa z nich pamięta, żeby spakować swoje ulubione płyty CD, tylko niewielu (ponad 40%) sprawdza, czy w samochodzie znajduje się gaśnica. Ponadto mniej niż jeden na trzech kierowców skontroluje bieżnik i ogólny stan opon.

Jeśli chodzi o zachowania w zależności od narodowości kierowców, to tylko 32% francuskich turystów sprawdza, czy ich samochód wyposażony jest w apteczkę. Z kolei aż 86% Rosjan twierdzi, że nie wyjechałoby na urlop bez apteczki.

Wynajmowane samochody to często nowe modele, które dzięki regularnej konserwacji mogą charakteryzować się dużo lepszym stanem technicznym niż wiele samochodów prywatnych. Niemniej korzystanie z takich pojazdów podczas sezonu urlopowego nadal wymaga przygotowań.

Kierowcy powinni zapoznać się z wynajętym pojazdem i przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego. Powinni także zaplanować trasę, aby nic nie było w stanie zdekoncentrować ich na drodze. Przed wyjazdem należy również dokładnie przyjrzeć się oponom. Czy głębokość rowków bieżnika jest wystarczająca? Czy z boku opon widoczne są jakiekolwiek pęknięcia?

Czy ciśnienie w oponach jest właściwe? Nie zajmuje to zbyt dużo czasu, a ma przecież kolosalne znaczenie. Jeśli wyjedziesz przygotowany, masz większą szansę dojechać bezpiecznie” – mówi Jens Völmicke, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Goodyear Dunlop Europe.

Poruszanie się wynajętym skuterem czy motocyklem podczas wakacji niesie ze sobą inne ryzyko. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie powinni zawsze mieć kaski i odzież ochronną oraz jeździć w ostrożny sposób – nie są bowiem przyzwyczajeni do innych zasad ruchu drogowego i zwyczajów pozostałych użytkowników dróg w kraju, w którym spędzają wakacje.

W oparciu o dokładną ocenę danych z badania – które obejmowały różne rodzaje stresu i różnorodne wymagania związane z prowadzeniem pojazdów podczas sezonu urlopowego – Goodyear Dunlop opracował „Główne zalecenia dla bezpiecznych wakacyjnych podróży”, które mają pomóc kierowcom ograniczyć zagrożenia płynące z jazdy podczas wakacyjnych zmasowanych wyjazdów:

- Przygotuj się – upewnij się, że jesteś wypoczęty i masz wystarczająco dużo czasu na podróż; zadbaj, żeby nie być spragnionym, czy głodnym,

- Sprawdź stan swojego pojazdu – przed wyjazdem upewnij się, że przeprowadziłeś podstawową kontrolę stanu technicznego,

- Przygotuj się do drogi – upewnij się, iż znasz trasę i obowiązujące na drodze przepisy i zasady,

- Upewnij się, że ładunek jest poprawnie zabezpieczony – miej pewność, że pasażerowie są bezpieczni, a bagaż został rozmieszczony we właściwy sposób,

- Sprawdź opony – upewnij się, że bieżnik ma odpowiednią głębokość, a ciśnienie powietrza w oponach jest na zalecanym poziomie.

Wszyscy zasłużyliśmy na urlop, który powinien zaczynać i kończyć się bezpieczną i spokojną podróżą. Dzięki niewielkim przygotowaniom można łatwo wyeliminować potencjalne czynniki ryzyka i upewnić się, że podróż samochodem jest bezpieczna i przyjemna” – powiedział Jens Völmicke, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Goodyear Dunlop.

Autor: Marta Konopacka / Goodyear Dunlop

Komentarze wyłączone.