Ratuj Głuszca
auto_na_powietrze

Jeśli po przeczytaniu powyższego tytułu oczami wyobraźni widzisz dziwaczne pojazdy z rzędami wiatraków na dachu, rodem z filmów science fiction, nie przejmuj się. Nie ty jeden.

Jednak silniki napędzane sprężonym powietrzem to nie science fiction, bowiem  już od połowy XIX wieku wykorzystywano je do napędzania samolotów, lokomotyw i pierwszych samochodów. Technologia ta nie weszła do szerszego zastosowania ze względu na niską wydajność takich układów napędowych.

Może się to jednak zmienić z nadejściem AIRPoda, czyli pojazdu na sprężone powietrze zbudowanego przez luksemburską firmę MDI Enterprises. Warunkiem koniecznym będzie jednak udane wdrożenie tej technologii do produkcji masowej przez indyjski koncern Tata Motors.

Sam AIRPod nie poraża parametrami, ale przynajmniej na papierze mógłby już spokojnie konkurować z większością obecnych na rynku modeli elektrycznych. Z pewnością przewidywany przez konstruktorów zasięg 200 kilometrów to raczej pobożne życzenia, ale 80 kilometrów wystarczyłobyz pewnością. Jednak prawdziwym gwoździem do trumny aut z napędem elektrycznym mogłoby być „tankowanie” pojazdów na sprężone powietrze, które miałoby trwać… 1,5 minuty!

Podobnie jak wiele innych „rewolucyjnych” pojazdów AIRPod będzie najpierw musiał sprostać obietnicom złożonym przez swoich konstruktorów. Zadanie może mu ułatwić rozwój technologii lekkich kompozytów, z których mogłyby powstawać lżejsze i bardziej wytrzymałe zbiorniki na sprężone paliwo, co pozwoliłoby z kolei zwiększyć zasięg takiego pojazdu.

Źródło: mototarget.pl

Komentarzy: 8 w artykule: ”Z drogi, bo auta na powietrze jadą…”

 1. Robert pisze:

  Jeżeli sie nie myle samochody na powietrze sa wytwarzane we Francji i kosztują ok. 10tys.EUR. sami zastanówcie się dlaczego nie są popularne.

 2. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  You’ve got good thing these…

 3. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Love the website– really user pleasant and lots to see!…

 4. Google pisze:

  Google…

  Here is a superb Weblog You might Obtain Intriguing that we encourage you to visit….

 5. Google pisze:

  Google…

  One of our visitors a short while ago advised the following website….

 6. Google pisze:

  Google…

  The time to read or pay a visit to the content material or web sites we have linked to below….

 7. Google pisze:

  Google…

  Always a significant fan of linking to bloggers that I adore but don’t get a good deal of link like from….

 8. Google pisze:

  Google…

  Here are a number of the websites we recommend for our visitors….