Ratuj Głuszca
volvo

Volvo V60 Plug-In wchodzi do sprzedaży. Produkcja hybrydy zostanie ograniczona w pierwszym roku do 1 tys. egzemplarzy, a jej cena rozpoczyna się od 57 tys. euro.

To pierwszy na świecie hybrydowy samochód z ładowanym napędem elektrycznym (70 KM) i silnikiem Diesla (2,4-l 215 KM). Auto może pracować w jednym z trzech trybów: Pure, Hybrid lub Power. W przypadku wybrania opcji Pure, kierowca podróżuje dzięki energii elektrycznej – zasięg auta wynosi wtedy 50 km. Z kolei tryb Hybrid stanowi najbardziej ekonomiczne połączenie silnika Diesla z napędem elektrycznym – samochód zużywa wtedy 1,9 l oleju napędowego na 100 km. Najciekawszą opcją jest Power, w której samochód wykorzystuje pełną moc silnika wysokoprężnego i napędu elektrycznego – w sumie 285 KM.

Silnik elektryczny zasilany jest z litowo-jonowego akumulatora 11,2 kWh mocowanego pod podłogą bagażnika. Akumulatory samochodu można ładować po podłączeniu do zwykłego gniazdka (230V/6A, 10A lub 16A) w domu lub na parkingu. Czas ładowania zależy od napięcia w gniazdku. Pełne ładowanie przy 10A trwa 4,5 godziny. Przy 16A czas ten ulega skróceniu do 3,5 godziny, a przy 6A trwa 7,5 godziny. Auto zostało również wyposażone w elektryczny napęd na 4 koła. Udało się to osiągnąć dzięki połączeniu napędu konwencjonalnego przednich kół z dołączonym napędem elektrycznym kół tylnych.

W pierwszym roku produkcji, auto będzie dostępne tylko w jednym kolorze – Electric Silver ze specjalnym wyposażeniem o nazwie „Pure Limited”. Limitowana seria powstała na podstawie pakietu Summum i zawiera m.in. wspomaganie kierownicy zależne od prędkości jazdy, przednie i tylne czujniki parkowania oraz system audio z 7-calowym wyświetlaczem. Nowością będą cyfrowe zegary z możliwością indywidualnej konfiguracji wyświetlanych informacji.

Po pierwszej partii 1000 egzemplarzy przeznaczonej na rok 2013, produkcja modelu V60 Plug-in Hybrid zostanie w kolejnych latach zwiększona do 4-6 tys. sztuk.

Źródło: mototarget.pl

Komentarze wyłączone.