Ratuj Głuszca
Renault test day

Szkoła Jazdy Renault powstała z inicjatywy Renault w 2004 r. Celem jej działań jest stałe zwiększanie bezpieczeństwa na polskich drogach poprzez umożliwienie kierowcom kompleksowego doskonalenia techniki jazdy. Oferta powstała w oparciu o doświadczenie firmy Renault oraz wiedzę i praktykę osób związanych ze szkoleniami kierowców. Dziennikarze mieli okazję zapoznać się ze Szkoła Jazdy Renault. Jak Szkoła działa mogli przekonać się testując na ulicach Warszawy samochody marki Renault oraz na symulatorze jazdy.

Szkoła Jazdy Renault to pierwsza na świecie szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault. Program szkoleń został przygotowany w oparciu o analizy badań przyczyn wypadków drogowych i błędów najczęściej popełnianych przez kierujących, a także w oparciu o rozpoznanie oczekiwań firm oraz kierowców. Do tej pory przeprowadzono szkolenia dla ponad 12 000 kierowców i 230 firm. Od 2011 r. Szkoła Jazdy Renault prowadzi bezpłatne kursy współfinansowane przez Unię Europejską. Szkoła jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.

W ofercie Szkoły Jazdy Renault znajdują się czterostopniowe kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, dwustopniowy program dla kierowców samochodów dostawczych, jazda defensywna, czyli szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy w realnym ruchu drogowym, audyty flot samochodowych, kurs ekojazdy, wykłady z psychologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i prezentacje policji dotyczące przyczyn i skutków wypadków. Szkoła posiada symulator ekojazdy oraz jako jedyna w Polsce oprócz standardowych kursów ekojazdy oferuje kursy z wykorzystaniem pomiarów telemetrycznych.

Szkoła Jazdy Renault działa na terenie lotniska Warszawa-Bemowo, gdzie dysponuje 50 000 m² powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości 120 m oraz kręgiem poślizgowym o średnicy 60 m, a także płytami betonowymi do jazdy szosowej i na trolejach, górką ze spadkiem 10%, a także torem do jazdy terenowej. Kadrę trenerską tworzą licencjonowani instruktorzy techniki jazdy z wieloletnim doświadczeniem sportowym.

Przebieg szkolenia jest podobny do standardowego kursu z zakresu ekojazdy, jednak parametry pracy pojazdu są na bieżąco monitorowane z użyciem laptopa podłączonego do gniazda diagnostycznego samochodu oraz specjalistycznego oprogramowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu w trakcie jazdy trener na bieżąco dysponuje dokładnymi danymi na temat chwilowego zużycia paliwa, włączonego biegu, położenia wszystkich pedałów czy obrotów. Łącznie system pozwala na monitorowanie około 20 parametrów. Po zakończeniu jazdy oprogramowanie generuje raport.

Autorzy: Biuro Prasowe Renault i Michał Żbikowski

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.