Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Po zamachach z 11 września 2001, zostały drastycznie zaostrzone środki bezpieczeństwa na lotniskach – wprowadzono między innymi urządzenia służące do wykrywania przedmiotów przenoszonych pod ubraniem, tzw. skanery ciała. Okazuje się, że „Polacy nie gęsi” i też swój skaner mają. I nie tylko. Przekonali się o tym uczestnicy zwiedzający Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2011 połączone z V Międzynarodową Konferencją Policyjną „Nauka i innowacje a system bezpieczeństwa państwa”.

object2 Świat w jakim żyjemy to świat informacji

Targi Europoltech 2011 zorganizowano w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji Polskiej. Podczas trwania targów które odbywają się w Warszawie, pokazane są urządzenia i produkty wspomagające realizację zadań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo m.in. w czasie trwania polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

W targach bierze udział kilkadziesiąt firm z całego świata. Oprócz naukowych konferencji i prezentacji, zwiedzający mogą oglądać pokazy firmy PIAP. Możliwości jezdne i operacyjne robotów: PIAP – SCOUT, TRM i IBIS. Wystawcy zaprezentowali szeroki wachlarz urządzeń dla służb policyjnych, od samochodów, motocykli, broni palnej, do fotoradarów. Specjalna ekspozycja Polskiej Platformy Technologicznej Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prezentująca stworzone w ramach programów badawczych narzędzia wspomagające pracę służb policji, wzbudziła duże zainteresowanie zwiedzających.

Swoje produkty zaprezentowała również gliwicka Spółka WASKO S.A. Pokazano między innymi szyfrator, który jest dziełem powstałym we współpracy gliwickich naukowców z Wojskową Akademią Techniczną. Zaprezentowano także rozwiązania zaoferowane w ramach Systemu Informatycznego Wojewódzkich Centrum Powiadamiania Ratunkowego realizowanego przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

Gliwiccy specjaliści przedstawili również rozwiązania z zakresu systemów kontroli dostępu przy użyciu czytników biometrycznych skanujących układ naczyń krwionośnych palca. Biometria jest coraz częściej wykorzystywana w przedsiębiorstwach do zabezpieczania dostępu do danych i pomieszczeń.

Cechą wspólną większości wystawców jest oferowanie ponadsystemowych i zintegrowanych systemów łączności dla służb ratowniczych oraz centrów zarządzania kryzysowego. Ich funkcjonowanie uzależnione jest od niezawodnego systemu komunikacji, która umożliwi  przekazanie we właściwym czasie dokładnej informacji pomiędzy służbami operującymi w miejscu zdarzenia, stanowiskami dowodzenia poszczególnych służb, centrum powiadamiania ratunkowego i centrum zarządzania kryzysowego.

Targi kierowane są dla wszystkich liczących się producentów nowoczesnego sprzętu i światowych rozwiązań systemowych, jakie współczesna technika i zaawansowane technologie stawiają do dyspozycji służb policyjnych.

Autor: Michał Żbikowski

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.