Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Pomimo spadku cen ropy na stacjach obniżek nie widać, ponieważ zarówno koncerny naftowe, jak i sami detaliści wykorzystują korektę na rynku ropy do podnoszenia swoich marż, a tym samym zysków.Takie działanie koncernów i stacji ma kilka wytłumaczeń. Te pierwsze nie schodzą z cen, ponieważ już rekompensują sobie zniesienie ulgi na biokomponenty, które miało miejsce 1 maja. Drugie natomiast wykorzystują sytuację do tego, aby podreperować budżety nadszarpnięte w ostatnich miesiącach koniecznością obniżania marż. Teraz wracają do tradycyjnych, kilkudziesięciogroszowych poziomów – tłumaczy Jakub Bogucki, analityk rynku paliwowego z firmy E-petrol.pl.

Wpływ na cenę paliwa mają aktualne notowania zarówno ropy naftowej, jak i dolara oraz wysokość marż narzucanych przez stacje. Jednak w tym roku paliwo podrożało również przez podniesienie stawki podatku VAT do 23 proc. (ok. 5 groszy na litrze), wzrost opłaty paliwowej (o 1 grosz na litrze) oraz zmiany w przepisach. Do tych ostatnich zalicza się między innymi likwidację ulgi akcyzowej na biokomponenty dodawane do paliwa, a także unijne wymogi dotyczące wyposażenia stacji. Do końca 2012 roku muszą one zainwestować około 1 mld złotych w urządzenia ekologiczne, m.in. pochłaniające opary oraz zabezpieczające zbiorniki przed wyciekami. Tylko takie inwestycje mogą podnieść ceny paliw o 7 – 10 groszy na litrze.

A co w tej sytuacji mogą zrobić kierowcy? Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem wydaje się zakup samochodu z instalacją LPG. Jak się okazuje z tego typu rozwiązania korzysta coraz więcej zmotoryzowanych, dlatego niektórzy producenci wychodzą im naprzeciw. Na przykład Chevrolet wprowadził nową, atrakcyjną ofertę modeli zasilanych gazem. Aktualna gama samochodów z instalacją LPG obejmuje najpopularniejsze modele – Sparka można kupić już za 32 190 zł., a Aveo już od 34 990 zł. W najbliższym czasie Chevrolet planuje również sprzedaż modeli Cruze i Orlando zasilanych gazem. Dealerzy Chevroleta oferują obecnie możliwość zakupu aut z instalacją LPG w kredycie 50/50 z RRSO na poziomie 3,63% – jednym z najniższych na rynku. Systemy renomowanej marki BRC montowane są w punktach dealerskich i objęte są 3-letnią gwarancją z limitem do 100 tys. kilometrów lub 2-letnią gwarancją bez limitu kilometrów, podobnie jak samochody Chevroleta.

Autor: Marcin Skrzyński
Źródło: mototarget.pl

Autor wpisu: ag
Tagi: ,

Komentarze wyłączone.