Ratuj Głuszca
wtcc

Jeśli szykując się do rodzinnych wakacji starasz się poprawić kondycję, ale na myśl o siłowni, bieżni czy zajęciach Zumby dostajesz nerwowej wysypki, nie załamuj się. Pomoc jest już w drodze!

Rob Huff, jeden z kierowców mistrzowskiego zespołu WTCC Chevroleta, ma garść dobrych rad dla wszystkich chcących żyć aktywnie, zdrowo się odżywiać i raz na zawsze rzucić fastfoody i złe nawyki. Rob wie nawet jak zrzucić parę kilo i co jeść, żeby wspomóc pracę mózgu oraz poprawić koncentrację w szkole lub pracy.
Skoro niemal 25% populacji w 19 członkowskich państwach UE ma problemy z nadwagą lub otyłością* i są to głównie dzieci i ludzie młodzi, coraz bardziej paląca staje się potrzeba skutecznego przeciwdziałania temu zjawisku.

Ćwicz gdzie i kiedy popadnie

Rob jest autorem programu ćwiczeń, który pozwala mu stale utrzymywać dobrą kondycję i osiągać sukcesy na torze. Podobnie jak koledzy z teamu Chevrolet Cruze – Yvan Muller i Alain Menu – Rob musi być niezwykle sprawny fizycznie, aby podołać wyzwaniom jakie stawia przed nim rywalizacja na torze. Mają własne programy treningowe, które obejmują biegi, jazdę na rowerze oraz wielogodzinne treningi na siłowni.

„Ćwiczenia powinny sprawiać frajdę. Jeśli jest inaczej, trzeba spróbować czegoś innego, czegoś, co będzie nas cieszyć. Bardzo pomaga również, gdy wybrany przez nas trening jest łatwo dostępny, bo nawet 15-minutowy spacer z zakupami może stanowić dobre ćwiczenie”, twierdzi Rob. „Zawsze szukam nowych form treningu i technik, które pomogą mi poprawić czas reakcji na torze. Dlatego za każdym razem zaskakuję własne ciało robiąc coś innego, świeżego. I to niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajduję”.

Rob opracował zestaw ćwiczeń, które może wykonywać gdziekolwiek. Najczęściej jego siłownią staje się park przy hotelu, w którym się zatrzymał lub kawałek otwartej przestrzeni. Wszystko zależy od miejsca, w którym akurat rozgrywane są wyścigi.

„Podróżowanie z teamem Chevroleta sprawia, że trudno rozplanować regularne treningi lub wizyty na siłowni”, mówi Rob. „Gdziekolwiek bym nie był, staram się znaleźć miejsce, w którym mogę potrenować. To może być niewielki park w centrum miasta z ławką, na której mogę poćwiczyć jak na stepie, czy jezioro, wokół którego mogę się przebiec. Raz nawet wykorzystałem do tego dziecięcy plac zabaw w sąsiedztwie hotelu!”

Motywacja

Jeśli za oknem pada albo czujemy się zmęczeni, w pierwszej kolejności odpuszczamy sobie wysiłek fizyczny. Znalezienie motywacji do jakiegokolwiek treningu może być tak trudne jak same ćwiczenia, więc Rob stara się by były one zawsze ciekawe.

Istnieje parę sposobów na zmotywowanie się do ćwiczeń odchudzających. Poza uatrakcyjnieniem treningu, Rob poleca również zapisywanie sobie celów, bo to świetnie motywuje do dalszych ćwiczeń. Wiele osób zaczyna uprawiać sport, żeby zmieścić się w eleganckie ubranie lub schudnąć na ślub. Trzeba zapisywać takie cele i codziennie sobie o nich przypominać.

„Mentalne nastawienie i przygotowanie stanowi lwią część tego co robię. Mój osobisty cel to zwycięstwo w mistrzostwach WTCC. A moim wyzwaniem sprawnościowym na rok 2011 było bieganie po torach, na których wcześniej prowadziliśmy sesje treningowe i testowe. Pod koniec każdego dnia wyścigowego chodziliśmy tam z szefem zespołu mechaników, żeby pobiegać. Oprócz torów w Brazylii i Chinach, gdzie poza godzinami wyścigów na trasach panuje normalny ruch uliczny, udało się w ten sposób przebiec 80% torów, które odwiedziliśmy. Dało nam to nie tylko cenny czas do przemyśleń, ale również stanowiło świetny trening i ogromne osiągnięcie.

Pożywka dla myśli

Niezależnie od tego czy siedzisz w biurze, szkolnej ławie czy za sterami Chevroleta Cruze WTCC pędzącego 250km/h, musisz być zawsze czujny i skupiony. Ćwiczenia i dieta Roba zostały specjalnie dobrane przez specjalistę do spraw żywienia z myślą o poprawie koncentracji oraz refleksu. Zalecane jedzenie, tzw. pokarm dla mózgu, ma za zadanie poprawiać pracę tego organu.

Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) studenci, którzy zjadają rano śniadanie mają lepszą pamięć i otrzymują wyższe oceny w testach, w porównaniu z tymi, którzy pomijają poranny posiłek**.

„Mama zawsze mówiła, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia”, wyjaśnia Rob. „Poprawia przemianę materii, a jedzenie pożytkowane jest bardziej efektywnie przez resztę dnia. Rano jem dużo muesli, owsianki oraz bananów, które są znakomitym źródłem energii”.

Jak wynika z najnowszych badań Fundacji Livestrong, łosoś, białe mięso, sok owocowy, borówki oraz orzechy laskowe to pięć produktów spożywczych o największej zawartości żelaza i kwasów Omega 3, które dostarczają organizmowi niezbędnej energii oraz poprawiają koncentrację, pamięć i refleks. Wszystkie one stanowią część diety Roba.

„To co jesz ma wpływ na twoją dyspozycję w pracy, szkole czy na twój stan ducha. Dieta bogata w niezbędne kwasy tłuszczowe, owoce i warzywa ma zbawienny wpływ na pracę naszego umysłu”, dodaje Rob. „Bohater popularnej kreskówki, Popeye, miał sporo racji co do szpinaku jako źródła żelaza. Podobnie rzecz się ma z brokułami, rybami, orzechami włoskimi czy produktami pełnoziarnistymi”.

Sekretem diety Roba są częste, ale niewielkie posiłki – pożywne, pełne witamin, minerałów oraz enzymów, które pomagają mu również utrzymać właściwą wagę.

„Choć mój lunch jest niewielki, stanowi ogromny zastrzyk energii, co ma kluczowe znaczenie dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Uwielbiam ciemny makaron, więc często jem go z tuńczykiem albo kurczakiem. Dwa dni przed wyścigiem włączam do diety produkty bogate w węglowodany, dzięki czemu energia w nich zawarta uwalnia się powoli i poprawia wytrzymałość. Od czasu do czasu pozwalam sobie na stek z grilla czy wątróbkę w warzywach, bo stanowią one najlepsze źródło żelaza”.

Aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu po ćwiczeniach Rob nie rozstaje się z butelką wody mineralnej. Zawsze po treningu wypija równowartość 8, 10 szklanek. Jeśli komuś nie smakuje czysta woda, można wcisnąć do niej trochę soku z cytryny lub limonki, żeby smak był bardziej wyrazisty. Jeśli dojdzie do odwodnienia organizmu, mózg zaczyna produkować kortyzol, który hamuje zdolność gromadzenia informacji, co znacznie osłabia pamięć i koncentrację.

Najważniejsze rady Roba dotyczące treningu

Zainteresowały cię porady mistrza WTCC Chevroleta? Rob Huff przygotował listę najważniejszych punktów, które pomogą tobie i twojej rodzinie prowadzić bardziej aktywny tryb życia, zdrowiej się odżywiać i poprawić koncentrację w szkole lub w pracy.

- Zacznij od wyrobienia w sobie nawyku 10-minutowych treningów,

- Wybierz taki rodzaj ćwiczeń jakie sprawiają Ci przyjemność,

- Wyznacz sobie wymagający, ale realny cel, który pozwoli Ci utrzymać motywację,

- Nagradzaj się i dziel się sukcesami z najbliższymi, bo to stanowić będzie kolejne źródło inspiracji,

- Staraj się trenować w każdej wolnej chwili,

- Codziennie jedź dwie porcje owoców między posiłkami. Najlepszy wybór to jabłko, gruszka lub banan, morele lub kiść winogron,

- Nie przesadzaj. Dostosuj trening do swoich możliwości!

2wtcc Przygotuj kondycję na lato z mistrzem WTCC

1wtcc Przygotuj kondycję na lato z mistrzem WTCC

Źródło: mototarget.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.