Ratuj Głuszca
b_max

Jedną z innowacji wprowadzonych w nowym Fordzie B-MAX jest system panoramicznych drzwi Ford Easy Access Door System. Opracowanie tak zaawansowanego rozwiązania wymagało stworzenia i zaimplementowania specjalnych procedur testowych, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa użytkowania.

W ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadzono 5000 wirtualnych kolizji całego pojazdu i 40 zderzeń w rzeczywistych warunkach. Z kolei odporność na boczne uderzenie w tylne drzwi potwierdzono podczas trzyletniego programu testowego, który wymusił skonstruowanie dedykowanego wyłącznie dla tego modelu stanowiska badawczego, służącego do sprawdzenia wydajności wzmocnionych elementów mechanizmu zamykania drzwi. W samych drzwiach umieszczono natomiast stalowe wsporniki wykonane ze stali o ultra wysokiej wytrzymałości, których zadaniem jest ścisłe połączenie ze sobą przednich i tylnych drzwi podczas uderzenia w bok pojazdu.

„Dodatkowym potwierdzeniem wytrzymałości struktury bocznej nowego Forda B-MAX były dla nas wirtualne testy uderzenia w przednie i tylne drzwi pod kątem 30 stopni,” powiedział Tom Overington, manager projektów bezpieczeństwa Ford of Europe. „Siły generowane podczas zderzeń tego typu są ogromne, mimo to drzwi przeszły wszystkie próby bez żadnych zastrzeżeń.”

Oprócz symulacji komputerowych, zespół przeprowadził kolejne 100 rzeczywistych testów z wykorzystaniem specjalnej rampy, polegających na wystrzeleniu w barierę przymocowanego do niej samochodu z prędkością 64 km/h. Zakrojony na szeroką skalę program badań z zakresu bezpieczeństwa pozwolił więc stworzyć pojazd, którego boczna konstrukcja wytrzyma siłę uderzenia o wartości przeszło 165 kiloniutonów, co odpowiada siłom, jakie działają na niewielki samochód zrzucony na asfalt z wysokości 6,5 metra.

Ford oczekuje, iż nowy Ford B-MAX zdobędzie pięć gwiazdek w testach Euro NCAP, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku.


Źródło: mototarget.pl

Komentarze wyłączone.