Ratuj Głuszca
mustang

Ford Mustang stał się motoryzacyjną legendą. Dla wielu kolekcjonerów nawet zwykła odmiana jest spełnieniem marzeń. Tymczasem w Wlk. Brytanii wystawiono na sprzedaż jeden z trzech istniejących egzemplarzy z rocznika 1965 z napędem 4WD.

Mustang 1965 4WD – brzmi dość nieprawdopodobnie. A jednak w 1965 r. firma  Harry Ferguson Research zbudowała trzy egzemplarze, by przekonać Forda o zasadności montowania tego typu rozwiązania i jego zaletach. Przenoszenie napędu na obie osie nie było dla Fergusona niczym nowym, w 1960 r. firma zbudowała pojazd F1 4WD. System zastosowany w bolidzie trafił do Mustanga, a także do brytyjskiego Jensena FF. Brytyjczycy wyprodukowali 320 egzemplarzy Jensena, czyniąc go pierwszym, seryjnym pojazdem sportowym z napędem 4WD. Ford nie zdecydował się na komercjalizację technologii, dlatego Mustang 4WD to prawdziwy rarytas.

Egzemplarz wystawiony do sprzedaży w Wlk. Brytanii przejechał ok. 117 tys. km. Od 1965 roku miał dwóch właścicieli. Do Anglii dotarł najprawdopodobniej jako samochód pokazowy, który miał prezentować zalety napędu na cztery koła policji i innym służbom mundurowym. W jego wyposażeniu znalazł się eksperymentalny system ABS Dunlop Maxaret. Samochód czeka na swojego nowego właściciela w Hampshire, a ceny wywoławcza wynosi 70 605 $.

1mustang Mustang 4WD z 1965 rarytas!

Autor: Michał Łuczyński
Źródło: mototarget.pl

Jeden komentarz :) w artykule: ”Mustang 4WD z 1965 – rarytas!”

  1. janusz pisze:

    CUDNY……