Ratuj Głuszca
kajetanowicz

Kajetan Kajetanowicz jako piąty kierowca w historii, pierwszy od czasu Roberta Droogmansa (1989-90), wygrał Rajd Polski dwa razy z rzędu. W załodze z Jarkiem Baranem, który po raz trzeci triumfował w mazurskim rajdzie, samochodowej imprezie nr 1, Kajto najszybciej przejechał sześć z 13 oesów i o 10,3 sekundy wyprzedził Michała Sołowowa, najlepszego na trzech próbach. Obsadę podium uzupełnili Grzegorz Grzyb i Daniel Siatkowski, którym przypadł jeden oesowy sukces – podobnie jak Hołowczycowi, Staniszewskiemu i Oleksowiczowi.

Tak zaciętej walki o zwycięstwo w Rajdzie Polski kibicie nie oglądali od dawna. Do ostatniego kilometra finałowej próby Zalesie 2 batalię o triumf w 68. edycji mazurskiego klasyka stoczyli Kajetan Kajetanowicz (Subaru Impreza) i Michał Sołowow (Ford Fiesta S2000). Po przejechaniu ponad 200 km oesowych różnica między czołową dwójką wynosiła zaledwie 3,3 s. Ostatecznie drugie z rzędu zwycięstwo w Rajdzie Polski odniósł aktualny mistrz kraju, Kajetan Kajetanowicz. Drugi w wynikach Michał Sołowow zgarnął komplet punktów do klasyfikacji mistrzostw Europy. Na najniższym stopniu podium uplasował się Grzegorz Grzyb (Peugeot 207 S2000).

68. Rajd Polski nie dla wszystkich zakończył się pomyślnie. Wśród pechowców znaleźli się kierowcy, którzy na polskich odcinkach specjalnych pojawiają się okazjonalnie. Krzysztof Hołowczyc (Subaru Impreza), który liczył na czwarte w karierze zwycięstwo w tej imprezie, drugiego dnia złapał aż dwa kapcie i ostatecznie uplasował się na 11. miejscu. Maciej Oleksowicz (Peugeot 207 S2000) miał wypadek i w klasyfikacji mistrzostw Europy spadł na piąte miejsce. Zawodów nie ukończył również inny kierowca startujący w czempionacie starego kontynentu, Maciej Rzeźnik (Peugeot 207 S2000). Pecha miał także plasujący się w ścisłej czołówce Michał Kościuszko (Mitsubishi Lancer Evo X), który na drugim przejeździe odcinka Syba złapał kapcia, zaliczył dachowanie i ostatecznie wycofał się z rajdu.

Po 68. Rajd Polski doszło do zmiany na prowadzeniu w klasyfikacji mistrzostw Europy. Na fotel lidera powrócił dwukrotny zwycięzca tej serii, Włoch Luca Rossetti (Abarth Grande Punto S2000).

Mistrzostwa Polski rozstrzygnie Rally Kosice. Prowadzi Kajetanowicz (179) przed Bouffierem (169,5) i Sołowowem (164). Bouffier może zdobyć na Słowacji pełną pulę punktów. Kajetanowicz i Sołowow muszą odliczyć w końcowej klasyfikacji po jednej najgorszej rundzie. W tej chwili jest to 12 (Kajetanowicz) i 23 punkty (Sołowow).

Fotoreportaż Michała Żbikowskiego

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.