Ratuj Głuszca
rower

Koncepcyjny Ford E-Bike to wizja roweru zaprojektowanego w duchu nowego języka stylistycznego Forda. Jednoślad nie wejdzie do produkcji, jednak posłuży jako platforma doświadczalna dla przyszłych rozwiązań z zakresu bezemisyjnej mobilności.

Ford E-Bike został stworzony od podstaw jako pojazd trafiający w gusta zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Sercem konstrukcji jest lekka, a jednocześnie wytrzymała trapezoidalna rama wykonana z aluminium i włókna węglowego. Jednym z najciekawszych stylistycznie elementów roweru są koła z sześcioma szprychami połączonymi w trzy zespoły w kształcie litery „V”.

Źródłem napędu jest system składający się z silnika umieszczonego w piaście przedniego koła, akumulatora litowo-jonowego ukrytego w ramie – zapewniającego zasięg nawet do 85 kilometrów – zintegrowanego sterownika oraz opatentowanej technologii czujników magnetostrykcyjnych, zapożyczonej ze świata Formuły 1.

Materiały magnetostrykcyjne wykorzystywane są do przekształcania energii magnetycznej w kinetyczną i vice versa. W Formule 1 czujniki tego typu pomagają osiągać wysokie prędkości obrotowe silnika w obliczu intensywnego obciążenia termicznego. W Fordzie E-Bike odczytują one natomiast obroty w wewnętrznym łożysku i w ułamku sekundy przekazują zgromadzone dane do jednostki sterującej, która aktywuje lub dezaktywuje silnik elektryczny. Rezultatem tego procesu jest płynna integracja mocy wygenerowanej przez siłę ludzkich nóg i silnik elektryczny.

W wyposażeniu roweru znajduje się również wyświetlacz zamontowany przy kierownicy, który pełni funkcję licznika przebiegu oraz pozwala rowerzyście na wybór jednego z trzech trybów jazdy – ekonomicznego, komfortowego i sportowego. Uzupełnieniem układu napędowego są natomiast podzespoły rowerowe firmy Shimano – łącznie z 11-biegową wewnętrzną przerzutką i manetką 2012 Shimano Rapidfire – oraz wydajny system napędu pasowego, działający w miejscu tradycyjnego łańcucha.

rower1 600x350 Ford E Bike, czyli rower pod napięciem

Źródło: mototarget.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.