Ratuj Głuszca
fiat

Dokładnie w pięć lat po prezentacji Fiata 500 i 55 lat od debiutu historycznej „pięćsetki” -   4 lipca 2012r.  świat ujrzy, znów w Turynie, samochód Fiat 500L. To zupełnie nowy rozdział w dziejach tej włoskiej ikony stylu, podążającej śladem wersji Abarth i Cabrio.

Nowy 500L łączy styl legendarnej „pięćsetki” ze współczesną  funkcjonalnością designu marki Fiat. Oparty na efektywnym wykorzystaniu przestrzeni nowy model Fiata zaprzecza niejako konwencjonalnej przynależności do segmentu − za sprawą obszernej kabiny pasażerskiej typu MPV w oprawie niewielkiego SUVa oraz funkcjonalności typowej dla samochodu klasy kompaktowej. Jako reprezentant tak nowatorskiej recepty na sukces, wieloklasowy Fiat 500L jest nową koncepcją samochodu dostatecznie wyrazistego i praktycznego, aby stać się  alternatywą dla tradycjonalnych przedstawicieli segmentu       B i C.

Mając na swym koncie ponad 800.000 samochodów sprzedanych w 110 krajach całego świata, „pięćsetka” zasłużyła sobie na nowe wyzwania. Podczas gdy „500” jest idealnym super-kompaktem dla osób młodych żyjących w zatłoczonym mieście, Fiat 500L to pierwszy samochód tej rodziny gotów pomieścić drobne przyjemności i wielkie emocje jednocześnie: nasze pociechy, przyjaciół, urok podróży, fajną muzykę i radość z dobrego towarzystwa.

Fiat 500L jest czymś zupełnie nowym jeżeli chodzi o sposób wyrazu indywidualności stylistycznej, komunikacji ze światem zewnętrznym i otwarcia się na nowe wyzwania. Litera „L” w jego logo oznacza trzy wymiary nowej ideologii Fiata: Large (duży), rozumiany jako funkcjonalność i przestrzeń, Light (lekki), ponieważ jest przyjazny dla użytkownika i środowiska naturalnego oraz Loft (otwarty), jako symbol środowiska wzorcowego dla ‘życia pełną piersią’.

Zamówienia na Fiata 500L przyjmowane będą we Włoszech oraz innych rynkach europejskich już od lipca bieżącego roku – w Polsce od października. Oficjalna premiera rynkowa we Włoszech przewidziana jest w formie Dni Otwartych 500L podczas pierwszego weekendu października, a następnie w innych krajach Europy. W roku 2013 Fiat 500L zawita do ponad 100 krajów całego świata, w tym także do Stanów Zjednoczonych.

Fiat 500L to kwintesencja włoskiego stylu i niepowtarzalnego wyglądu oraz interpretacja tak wyjątkowej dla Fiata zdolności projektowania samochodów innowacyjnych zarówno w materii jak i w formie. Materią jest koncepcja efektywnego wykorzystania przestrzeni, która stała się wyróżnikiem najbardziej innowacyjnych Fiatów w historii. Tak, jak Fiat 600 Multipla stał się prekursorem mody na kompaktowe mikrovany, tak 500L jest współczesną interpretacją filozofii ‘Simply More’ (po prostu więcej) zastosowanej w koncepcji ‘Multispace’. Nawiązując do detali  stylizacyjnych nowej „pięćsetki” w niespotykanej formie, Fiat 500L ponownie określa kategorię samochodu kompaktowego dla współczesnej rodziny, dotykając sfery stricte emocjonalnej.

Zgodnie z najnowszymi badaniami rynkowymi średnia długość samochodów sprzedawanych w Europie wynosi 4,1 metra, co najwyraźniej wystarcza na dalsze podróże jak i poruszanie się w ruchu miejskim:  Fiat 500L to  4 metry i 14 centymetrów, a jego przewaga polega na tym, iż mimo zaledwie większej o 7 cm długości niż Punto − może swobodnie pomieścić pięć osób o „koszykarskim” wzroście 2-metrowym wraz z ich walizkami, bez  wpływu na komfort jazdy. Fiat 500L jest liderem w swej kategorii pod względem stosunku wymiarów zewnętrznych (długość 414 cm x szerokość 178 cm x wysokość 166 cm) do objętości wnętrza oraz pojemności bagażowej sięgającej 400 litrów, co oznacza możliwość przewozu nawet pięciu podręcznych walizek na kółkach. Tylna kanapa przesuwa się wzdłużnie i składa w proporcji 60/40, a dzięki funkcji „Fold&Tumble” można ją całkowicie odchylić do przodu, uzyskując płaską podłogę ładunkową.

O tym, iż Fiat 500L jest zdecydowanie Large w kategoriach funkcjonalności, świadczy liczba 1500 możliwych konfiguracji wnętrza. I tak na przykład, aby przewieźć ładunek długości 2,4 metra wystarczy złożyć oparcia tylnej kanapy i fotela przedniego pasażera. Złożone płasko do przodu oparcie tego fotela służyć może jako wygodny „stolik” dla notatek albo laptopa kierowcy.

Również i ładowność Fiata 500L jest w porównaniu z jego wymiarami zewnętrznymi najwyższa dla tej kategorii. Trójpoziomowy system Cargo Magic Space w bagażniku pozwala oddzielnie zapakować segregując  przedmioty delikatniejsze i cięższe, czyste i zabrudzone albo mokre i suche.

Tekst: Wojciech Majewski

Komentarze wyłączone.