Ratuj Głuszca
mz

W  Warszawskim Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym działającym w strukturach Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, trwają obecnie szkolenia patroli obsługujących nowe mobilne fotoradary. Projekt zrealizowały gliwickie spółki WASKO S.A. oraz ENTE dostarczając sprawdzone rozwiązanie czeskiej spółki Ramet, które zostało uzupełnione o własny sprzęt i oprogramowanie. Na początek zostało zakupionych i zamontowanych 29 mobilnych urządzeń rejestrujących, służących do zapisu wykroczeń w ruchu drogowym, przede wszystkim przekraczania dozwolonej prędkości przez pojazdy.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu: „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym„, finansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Urządzenia zostały zainstalowane w 29 pojazdach GITD: Ford Mondeo, Ford Focus, Peugeot Partner, które będą zintegrowane z centralnym systemem przetwarzania GITD. Dzięki instalacji urządzeń transmitujących dane w trybie rzeczywistym, dane z wykroczenia już po kilku sekundach znajdują się na serwerze, co umożliwia  ich dalszą obróbkę celem wystawienia mandatu.

Każdy pojazd wyposażony został w tablet, za pomocą, którego patrol dokonuje ustawień parametrów fotoradaru takich jak dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, typ pomiaru – stacjonarny, w trakcie ruchu, pojazdy nadjeżdżające / odjeżdżające lub z obu kierunków jednocześnie. Urządzenia przystosowane są do pracy przez 24 h/dobę przez 360 dni w roku w każdych warunkach pogodowych oraz niskich temperaturach – w tym w nocy przy użyciu ksenonowej lampy błyskowej pracującej w paśmie światła widzialnego bez efektu oślepiania kierujących pojazdami.

Wyposażenie urządzenia w GPS daje gwarancję określenia dokładnego miejsca pomiaru. Zastosowane rozwiązanie umożliwia rejestrowania danych statystycznych takich jak:
liczba przejeżdżających wszystkich pojazdów, liczba pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość, liczba wykonanych zdjęć itp… .

Tyle słowem wstępu. W dniu dzisiejszym mieliśmy okazję uczestniczyć w testach opisywanego systemu. Przez godzinę jeździliśmy nowym Fordem Mondeo ulicą Przyczółkową w Warszawie. Przy obowiązującej prędkości 50 km/godz.,  samochody jadące lewym pasem poruszały się z prędkością od 70 do 100 km/godz. Mobilny fotoradar robił zdjęcia z prędkością karabinu maszynowego, nie pozwalając żadnemu kierowcy łamiącemu prawo na „prześliźnięcie się”.

Podsumowując ten krótki pokaz. Drżyjcie kierowcy (piraci drogowi), ponieważ w ciągu paru dni możecie zebrać komplet punktów karnych.

Autor: Michał Żbikowski

Komentarzy: 67 w artykule: ”Drżyjcie kierowcy…”

 1. zax pisze:

  Teraz dopiero zarobią, będą sobie jeździć prawym pasem i kosić wszystkich w lewego… wyjdzie na to że wszyscy będą zamulać na drogach żeby mandatu nie złapać

  • jajacek pisze:

   TO JUŻ BYŁO……..
   Wiele lat temu w mieście Paryż próbowano wprowadzić 50km/h
   Efekt: totalny paraliż komunikacyjny miasta…..

 2. pirat pisze:

  zaczyna się tworzyć istny absurd, zakorkowana warszawa będzie jeszcze bardziej zakorkowana bo ludzie będą wolniej jeździć. Z drugiej strony inwestowanie w fotorady już dawno przestało poprawiać bezpieczenstwo a teraz poprawia budżet gmin. dodatkowo mandaty w górę i wszyscy wmawiajmy sobie że chodzi o bezpieczenstwo

  • qaz pisze:

   Nie wiem o czym bredzisz, ale proponuję spojrzeć w statystyki dt. wypadkowości w miejscach, gdzie ustawione są fotoradary…

 3. Hans pisze:

  Wystarczy, żeby plebs przestrzegał przepisów, 50 km/h to nie jest zła prędkość w twerenie zbudowanym.

 4. Paweł pisze:

  @Hans
  ale nie w Wawie

  • Wezmyr pisze:

   Bo? Warszawa to jakaś inna? Korki by się zmniejszyły, gdy towarzystwo ruszało ze świateł dynamicznie, gdyby jeździło zgodnie z ograniczeniami, bo wtedy w wielu przypadkach zwyczajnie nie byłoby problemu z czerwonymi światłami (coś na kształt zielonej fali). Da się jeździć przepisowo. Robię tak od blisko od dwóch lat, zero punktów, zero kasy na mandaty a i spalanie jakby niższe. Spokojnie i dostojnie toczę się prawym pasem. A potem i tak spotykam się z tymi, co mnie wyprzedzili na najbliższych światłach.

 5. guderian pisze:

  to teraz dopiero zaczną się korki. a może by tak od razu po całości i dać takie ograniczenia jak dla rowerzystów w sopocie 10km/h. chory kraj

 6. Marek pisze:

  To skandal. Jak dlugo nasze podatki (nieszkodzi, ze to projekt unijny, unia bie bierze pieniedzy z kosmosu tylko z podatkow) beda marnotrawione w jakies absurdalne porjekty sluzace wyciagnieciu z szargo obywatela jeszcze wiekszej ilosci pieniedzy i to w imie zaklamenej poprawnosci politycznej. Jakas firma zgarnie kase, jakis polityk zgarnie lapowke, a szarmy obywatel zostanie ud….ny. Taka polityka skonczy sie kiedys naprawde wielkim kryzysem, albo rewolujca, kiedy to politrycy i poprawne politycznie koltunstwo zostanie wyrzniete w pien. Sami sobie gotuja ten los.

 7. Premo pisze:

  Co do korkowania się to raczej wręcz przeciwnie. Będzie po prostu powolny ruch a nie stop&go non stop.

 8. Andrzej pisze:

  To skandal, dlaczego urzadzenia sa przystosowane do pracy tylko 360 dni w roku? Pozostale dni to konserwacja?

  To sa jakies jaja.

  Poza tym wykop obraza papieza.

 9. Marko pisze:

  Bardzo dobrze, bo Ci rajdowcy co grzeją ponad normę blokują ruch. Rusza taki i od razu potem dojeżdża do następnych świateł i hamuje do zera. Ja jadąc prawidłowo jak dojeżdżam to robi mi się zielone ale muszę przyhamować żeby ten baran co chciał być szybciej rozpędził się i przy kolejnych światłach powtórka z rozrywki. Mam nadzieję że zrobią z tym porządek to miasto się trochę odkorkuje.

 10. Normalny pisze:

  Jedyną szansą na Polaka jest długi bicz. Polak ma w zadku przepisy, on wie lepiej … nikt mu nie będzie kazał stawać na czerwonym świetle, jechać w granicach normy tam gdzie należy … O ile takie kamery nie są fajnym rozwiązaniem o tyle ich stosowanie do łapania prawdziwych zatwardziałych piratów będzie miało sens. Popieram.

 11. wtf pisze:

  Normalny: zeby Ciebie ktos kiedys nie poparl pretem po plecach

 12. TOM pisze:

  TEST WYPADŁ POMYŚLNIE. ZDJĘCIE W DRUGIEJ KOLUMNIE I DRUGIE OD GÓRY. CZY PODŚWIETLONE NA SZARO W GÓRNYM PASKU 30km/h TO OGRANICZENIE NA TYM ODCINKU? NAMIERZONY POJAZD PORUSZAŁ SIĘ Z PRĘDKOŚCIĄ 58km/h, PRĘDKOŚĆ WŁASNA POJAZDU GITD WIDOCZNA W PRAWYM DOLNYM ROGU EKRANU TO 49km/h.
  SZEROKOŚCI.

  • Ryszard pisze:

   Czy spotkałeś kiedykolwiek człowieka który nigdy nie przekroczył przepisów ruchu drogowego a w szczególności ograniczenia prędkości? Ja też nie, wiemy wszyscy że jest to wyłudzanie kasy, przy okazji odstraszania.
   Gratuluję spostrzegawczości i zachęcam do powalczenia o ukaranie sprawcy, dowody w sprawie są nader oczywiste :) Pozdrawiam.

 13. zxx pisze:

  Czyli żeby móc jakkolwiek funkcjonować trzeba będzie wybrać jedną z opcji:
  1. Motocykl
  2. Terenówka + jazda pasem zieleni
  3. Pozostanie przy samochodzie + przestawienie się na jazdę w nocy
  Oczywiście wszystkie 3 opcje – bez tablicy rejestracyjnej.

  Już teraz jest jakaś masakra – gdziekolwiek dojechać to 30-60 minut + bezskuteczne szukanie miejsca 15min, parkowanie na zakazach/na trawie …

  Dlaczego władze miasta zakładają że większość mieszkańców to stare babcie które jedyne co mają do zrobienia w ciągu dnia to pojechać w 1 miejsce i wrócić?

  A można prościej – wprowadzić płatny abonament na wjazd do śródmieścia, centrum i jazdę po bus-pasach. Chętnie zapłacę nawet 3k miesięcznie.

 14. ekspert brd pisze:

  Dlaczego urzedasy z GITD traktują wszystkich jak półgłówków pisząc takie banialuki: „w nocy przy użyciu ksenonowej lampy błyskowej pracującej w paśmie światła widzialnego bez efektu oślepiania kierujących pojazdami”

 15. Kierownik pisze:

  Sam jesteś pirat a do tego idiota. Chcemy jeździć szybko! Po to kupujemy samochody!

 16. Michał pisze:

  ciekawe jak to się ma do przepisu, że fotki można robić tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych „pomiar prędkości”…

 17. zenek pisze:

  A w jakie dni nie będą mogły funkcjonować, skoro tylko przez 360 mogą?

 18. SENSowny koleś pisze:

  W nocy mogą sobie robić krajobrazy miasta na długim czasie, bo podczerwieni sprzęcik nie działa.

 19. Batman pisze:

  to jestem ciekaw kto będzie jeździł jak zabiorą wszystkim prawo jazdy (za punkty)

 20. on pisze:

  No to trzeba będzie w przyszłym sezonie zagiąć tablicę w motocyklu

 21. AntyMoto pisze:

  Już nie mogę się doczekać aż ten system zacznie łapać wszystkich „szybkich i wściekłych” na ulicach naszych miast. Takich, którzy wyprzedzają Cię, gdy ty zatrzymujesz się na przejściu aby przepuścić pieszego …

 22. Adam S pisze:

  no to huk ściągałem przednie nr rejestracyjne na trasę to teraz ściągać będę i te tylne :-)

 23. Tom pisze:

  Pismak, a może tak kurs pisania po polsku?

 24. lolo pisze:

  Nie rozumiem, was ludzie. Piszecie, ze to sie nie sprawdzi, ze beda korki, ze ludzie zamulac.
  Kogo to obchodzi ? przeciez to ma tylko zarabiac kase dla miasta a nie poprawniac bezpieczenstwo.

 25. P-drive pisze:

  Jak chcą ograniczyć prędkość to niech ustawią zieloną fale na głównych arteriach na 50km/h. Jechałem swojego czasu 50 z przymusu, i mimo że pusto na ulicach, to co światła stałem. Tylko widziałem jak dojezdzając zmienia się na czerwone.

  Ale grunt to kasa !!!!!!

 26. Janek pisze:

  Ja mam założone tablice ze zmienionymi 2 cyframi, niech se szukaja wiatru w polu:)

 27. FILET pisze:

  Na drogach w Szwecji jest jakiś rekord świata-cały czas nie mogę uwierzyć , że można jeździć dla przyjemności kilkaset kilometrów można jechać w rzędzie samochodów, w takich samych odstępach i nikt nikogo nie wyprzedza-chyba, że jadą Polacy oczywiście….

 28. weast pisze:

  no to zamkną wszystkich kierowców, więc po drodze bedą sie poruuszać tylko nasi politycy, …

 29. Macon pisze:

  Oj będzie się działo, niekoniecznie dobrze dla kieszeni i płynności ruchu…

 30. azet pisze:

  No to niech ktoś biegły w prawie powie mi jak to jest:
  > Żeby policja, straż mogły działać radarem MUSZĄ wcześniej ustawić znak o tym informujący.
  > Żeby nagrać nas radarem z samochodu tego nie potrzeba?
  TO JAK TO JEST W PRAWIE !!!???

 31. MART pisze:

  fake. nie ma wideo wiec sprawa sie nie wydarzyla

 32. Ar2r pisze:

  Piszecie prawo i myślicie o dobrym zestawie paragrafów strzegących prawych obywateli.
  Jesten ZA przestrzeganiem takich norm społecznych !
  Oznakowanie naszych nowo-wyremontowanych a nawet nowo-wybudowanych dróg nie ma się jednak nijak do tego wyobrażenia.
  Znaki bowiem często są
  a. Postawione w 1962r. i uwzględniają poruszające się tam furmanki i zaprzęgi konne. Znaki te nigdy nie były zmieniane a jedynie pieczołowicie wymienione na nowiutkie (nawet te totalnie nieaktualne)
  b. Postawione bo trzynaście lat temu podczas zimy stulecia ktoś wpadł tam do rowu.
  c. Postawione na życzenie sołtysa lub innego lokalnego szeryfa, który tak chce. Nie ma to z logiką a czasem nawet z przepisami nic wspólnego ale jest i już.
  d. Postawione w miejscach niewidocznych albo sprzeczne z innymi stojącymi i nagminnie sprzeczne z oznakowaniem poziomym
  e. … można by tak daje analizować
  Przykładowo: przejazdy kolejowe: ok.60% przejazdów jest totalnie nieczynna (np. od 1955r. tj od czasów Gomułki :-) dalsze 20% służy do przetaczania wagonów na składnicę złomu 1/kwartał itp. Wszystkie są jednakowo oznakowane jako „miejsce szczególnie niebezpieczne”. Na czym polega ta szczególność skoro wszystkie?
  Problem polega na tym, że kierowca dojeżdżający codziennie do pracy przez taki przejazd, nabiera nawyku niezwracania uwagi na znaki „ostrzegające” przed nieistniejącym pociągiem (na torach rosną ogromne drzewa). Pewnego dnia kierowca ten jedzie na wakacje i po drodze przejeżdża przez podobny do swojego las gdzie stoją takie same „nic nie znaczące oznakowania przejazdu” zwyczajowo jedzie … a tu przelatuje intercity :-O
  Nie chodzi o to by powtarzać, że powinien uważać , że lepiej było … itd itp… Trzeba ostrzegać gdzie niebezpieczeństwo istnieje i demontować bzdurne znaki. Inaczej mamy sytuację jak z anegdoty o bacy co wzywał pomocy przed wilkami – tak tylko „dla jaj”, aż się doczekał.
  Wszystko to jednak nie interesuje władz bo zmiana stanu rzeczy mogła by poprawić bezpieczeństwo na drogach ALE nie służy to nabijaniu kasy mandatami, wręcz przeciwnie.
  Dlatego projekt analizy i totalne zmiany = aktualizacji oznakowania w Polsce leży za to fantastyczne projekty zakupów kosmicznych spodków śledzących i inwigilujących kierowców błyskawicznie są realizowane – jeden za drugim. System represjonowania obywateli doprowadzany jest do perfekcji, opisane powyżej bolidy mają połączenie online z serwerami systemowymi itp. a ja nie mogę się od 3 dni dodzwonić na 112 (kogo to obchodzi to tylko koszty) !!!
  Jeszcze jedno : Dla tych, którzy się tu wypowiadają bo „jeżdżą” raz w tygodniu do pobliskiego kościoła i z powrotem – nigdy nie łamią przepisów i nigdy nie zapłacili żadnego mandatu.
  OTÓŻ CAŁY TEN SYSTEM NIE SŁUŻY ŚCIGANIU PRAWDZIWYCH PIRATÓW, tych pokazywanych w idiotycznych programach TV, pędzących 220km/h. System jest bardzo wydajny bo MA ŁAPAĆ SZARACZKÓW, którzy jadąc przez las na wylocie np. z Bandyckiego Boru, pędzą 62km/h. Walnie się im mandacik 200zł. x kilkuset dziennie to daje fajny utarg kilkanaście tysięcy. Po co ganiać za wariatem, który wyląduje przed sądem i zapłaci grzywnę 1500zł, która wpadnie do kasy państwowej a nie do gminy ?
  Pytanie końcowe DOKĄD BĘDZIEMY TO TOLEROWALI.

 33. ugg women’s motorcycle boots…

  & Quot; Когда мы сейчас, На вопрос одной из основных причин. то вы, От нахождения целиком учреждение для получения дополнительной информации по организации необходимой аудио и визуальный механизм, а будет химическая торговля дальнейшем. включая химичес…

 34. michael kors handbags black friday…

  This is because you are throwing away your responsibility as a good and law-abiding citizen. You are stealing from your economy the amount that it should have earned.Women deck up their eyes with kohl based eye liners to lend a superior definition to t…

 35. harbor freight…

  Recently, Louis Vuitton clutches and so goods get money located in gain per year, with the brand’s iconic acceptance earning income this situation side by side comparisons so that you can Prada, Fendi, in addition to Gucci. In addition to getting wide…

 36. luottoa pisze:

  luottoa…

  Logan…

 37. steroidi anabolizzanti…

  steroidi…

 38. ray ban outlet stores…

  Post thanks for share. extra wait .. ?…

 39. cheap ray ban sunglasses…

  This website is something that’s wanted on the internet, somebody with a bit of originality. helpful job for bringing something new to the internet!…

 40. coach outlet pisze:

  coach outlet…

  Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally ?taking time and actual effort to make a very good article?however what can I say?I procrastinate alot and by no means seem to get something done….

 41. coach factory pisze:

  coach factory…

  Howdy! I simply wish to give an enormous thumbs up for the good info you could have ….

 42. ray ban sunglasses outlet…

  Your home is valueble for me. Thanks!?…

 43. csgo skins float…

  Unbelievably individual pleasant website. Tremendous information offered on few clicks.|…

 44. 2k16 vc coins pisze:

  2k16 vc coins…

  Many thanks really valuable. Will share site with my good friends…

 45. buy nba 2k16 vc coins…

  Maintain the good job and generating the group!…

 46. cheap madden nfl coins…

  Thanks for the purpose of providing such very good write-up…

 47. nba 2k16 vc pisze:

  nba 2k16 vc…

  I adore this website – its so usefull and helpfull…

 48. buy madden 16 coins…

  Incredibly enlightening… look forwards to coming back again…

 49. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Wow because this is great job! Congrats and keep it up…

 50. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  The info is quite helpful…

 51. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  Great web websitewebsite! It looks really professional! Sustain the great work!…

 52. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Incredibly individual pleasant site. Great details offered on few clicks on…

 53. CSGO pisze:

  CSGO…

  Great looking site. Assume you did a great deal of your very ownyour very own html coding…

 54. CSGO pisze:

  CSGO…

  Many thanks for sharing your very good web page…

 55. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  You’re a very useful web site; could not make it without ya!…

 56. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  Thanks with regard to offering these superb content material…

 57. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Great internet site! It looks really good! Sustain the good job!…

 58. simply click the next internet site…

  Right away I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to read further news.|…

 59. Google pisze:

  Google…

  Below you will discover the link to some websites that we think you must visit….

 60. Google pisze:

  Google…

  Although internet websites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re really worth a go by means of, so have a look….

 61. bookmarkrelease…

  cheapairmax2013, effectiveinterviewskills,…

 62. nike dunk sky hi sp womens black black…

  nike metcon dsx flyknit 2 dames cross training weightlifting schoenen zwart wit 924595 001nike premier tfnike zoom pegasus fluoadidas matchcourt white blue…

 63. nike sb zoom paul rodriguez ten kvinder…

  site de chaussure de basket pas cheradidas hamburg suede mujer zapatillas de training negro naranjanike air max 90 current huarachenike air max 2012 baskets…