Ratuj Głuszca
wyscig

Kilka dni temu w Braniewie miał miejsce niecodzienny pojedynek. Flagowe maszyny rolnicze marki Case IH zmierzyły się w testach sprawnościowych z transporterem wojskowym i przygotowanym specjalnie na tę okazję Jeepem Wranglerem. Całość zarejestrowała kamera programu Agromachina.

Traktor  w odczuciu większości kierowców to zawalidroga, najlepiej jak najszybciej go wyprzedzić i oglądać we wstecznym lusterku. Ciekawe na ile zmieniłoby się podejście kierowców do maszyn rolniczych, gdyby mieli okazję przejechać się modelem Quadtrac 535 firmy Case IH? Ponad 540 KM mocy i dwuplatformowa, osadzona na gąsienicach konstrukcja robi wrażenie. Fani motoryzacji mają swoje 24-godzinne zawody w Le Mans, tymczasem Quadtrac w 2005 r. ustanowił rekord świata w 24-godzinnym oraniu pługiem.

W Braniewie maszyna pokazała swoją wytrzymałość wygrywając test na przeciąganie z transporterem wojskowym PTS o mocy 400 KM i masie ok. 18 ton. Mimo swoich słusznych rozmiarów, Quadtrac porusza się w terenie z prawdziwą gracją – promień skrętu wynosi jedynie 5,7 m. „Osadzenie zestawu na czterech, niezależnych gąsienicach o standardowej szerokości 76 cm to gwarancja doskonałego rozkładu masy” – mówi Zbigniew Antczak, Specjalista ds. produktów firmy Case IH. „To z kolei przekłada się na trakcję i relatywnie niewielki nacisk na glebę” – dodaje.

Kolejnym modelem Casa IH, który został poddany testom porównawczym, był Steiger 450. Traktor bez większego problemu podążał za off-roadową legendą, Jeepem Wranglerem. Samochód został przygotowany do testu przez specjalistów z firmy Autotraper. Modyfikacji uległo m.in zawieszenie, a na kołach pojawiły się opony terenowe. Obydwa pojazdy z werwą pokonywały strome podjazdy.

Zmagania olbrzymów będzie można zobaczyć już niedługo w programie „Agromachina” na antenie TVN Turbo.

Autor: Michał Łuczyński
Źródło: mototarget.pl

Komentarze wyłączone.