Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

200 samochodów na ogólnopolskim zlocie w Warszawie.object2 XX lecie Mazdy MX 5

Mazda MX-5 obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Przypomnijmy, że roadster produkowany od 1989 r. trafił do Księgi rekordów Guinnesa jako najlepiej sprzedający się dwumiejscowy samochód sportowy w historii. Do dnia dzisiejszego wyprodukowano ponad 850 000 egzemplarzy tego modelu.

Mazda Motor Poland, we współpracy z firmą Castrol Polska oraz klubami MX-5 Klub Polska
i MazdaSpeed, uczcili XX-lecie modelu organizując zlot, będący częścią ostatniej rundy Gecko Cup, czyli mistrzostw Polski w wyścigach równoległych na 1 mili.

Spotkanie rozpoczęło się na Placu Bankowym w Warszawie. Przybyło tam 185 Mazd MX-5. Kolumna samochodów pod eskortą policji przejechała przez centrum miasta i udała się w stronę lotniska na Bemowie. Bezpośrednio na płytę lotniska przyjechało kilkanaście samochodów. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 200 Mazd MX-5, co przewyższyło znacznie wcześniejsze oczekiwania organizatorów.

O znalezienie dwóch identycznych samochodów było trudno. Klubowicze dumnie prezentowali swoje MX-5, podkreślając własny wkład w jak najlepsze utrzymanie samochodów, nawet tych 20-letnich i staranne przygotowanie ich do startów w wyścigach. Niektóre turbodoładowane silniki dysponowały mocą sięgającą 240 KM.

Deklaracje posiadaczy MX-5 potwierdziły czasy osiągnięte w sprincie na 1 mili. Samochód Pawła Michalczuka pokonał konkursowy dystans w doskonałym czasie 13,569 sekundy. Drugi w stawce Krzysztof Kisielewski uzyskał czas 14,571 sekundy. Puchar za trzecie miejsce odebrał Janusz Sochański, który pokonał 1 mili w 14,684 sekundy.

W trakcie spotkania na warszawskim Bemowie przeprowadzono także konkurs na najstarsze i najpiękniejsze auto zlotu oraz samochód o największym przebiegu. Najstarsza okazała się Mazda MX-5 wyprodukowana w 1989 roku i zarejestrowana w 1990 roku. Rekordzistą w kategorii MX-5 o największym przebiegu był samochód z licznikiem wskazującym 241 tys. km.

źródło: Mazda
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.