Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

984 osoby zginęły, 12 771 zostało rannych w 9699 wypadkach to bilans mijających wakacji na polskich drogach. Policjanci oceniają, że było bezpieczniej niż rok temu, nadal jednak statystyki są porażające.Jak powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, nadal jest też bardzo wysoka liczba nietrzeźwych kierujących. „Tylko w ostatni wakacyjny weekend zatrzymaliśmy 1684 pijanych kierowców. O ile liczba wypadków w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o prawie tysiąc i liczba zabitych o ok. 100, o tyle nadal nietrzeźwych zatrzymywanych przez nas jest więcej”- zaznaczył.

Sokołowski podkreślił, że mimo iż jest bezpieczniej na polskich drogach, statystyki dotyczące wypadków nie są zadowalające. „Nie może być tak, że podczas jednego weekendu ginie w wypadkach ponad 40 osób. Dlatego policjanci będą dalej prowadzić akcje wymierzone m.in. w tych, którzy jeżdżą brawurowo lub pod wpływem alkoholu” – dodał.

Ze statystyk policji wynika, że najtragiczniejszy był lipiec – w 4150 wypadkach zginęło 457 osób, a 5546 zostało rannych. Na początku wakacji – od 19 czerwca do 30 czerwca – doszło do 1776 wypadków, w których zginęło 146 osób, a 2116 zostało rannych.

Ostatni weekend minął na drogach dość spokojnie. „Powroty z urlopów rozłożyły się w czasie. W sumie doszło do 378 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 524 zostały ranne”- powiedział Sokołowski.

W każdy weekend wakacji, gdy Polacy wyjeżdżali lub wracali z urlopów, na drogach było więcej funkcjonariuszy. Kontrolowali m.in. prędkość, z jaką jechali kierowcy, ich trzeźwość oraz stan techniczny aut. Sprawdzali też, czy dzieci przewożone są w fotelikach i czy kierowcy oraz pasażerowie mają zapięte pasy.(PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.