Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Obecnie trwają prace przy budowie ponad 250 km dróg ekspresowych. Jednak nowe odcinki nie stworzą sieci drogowej łączącej miasta. Jak informuje „Gazeta Prawna” rozpoczęła się budowa drogi ekspresowej S2 mającej ułatwić dojazd do Okęcia. Trasa będzie przedłużeniem autostrady A2 przez stolicę. 7,5-km trasa do portu lotniczego ma być gotowa przed Euro 2012 i będzie kosztować ponad 1,1 mld zł. Roboty startują przy budowie S8 w stolicy, która utworzy fragment północnej obwodnicy miasta. Przetarg na przebudowę do parametrów drogi ekspresowej 7-km odcinka Trasy Armii Krajowej wygrał grecki koncern budowlany J&P-Avax – zrealizuje inwestycję za 869 mln zł. Obie trasy mają być gotowe przed Euro 2012.

Na początku września udało się też podpisać umowę na przebudowę drogi krajowej nr 8 z Piotrkowa Trybunalskiego do Rawy Mazowieckiej do parametrów trasy ekspresowej S8. Umowa zakłada wybudowanie drogi po starym śladzie na odcinku 61,2 km za 1,7 mld zł. Prace przy projektowaniu trasy już się rozpoczęły. Liderem konsorcjum, które wygrało przetarg, jest włoskie Astaldi.

Wkrótce podpisana zostanie umowa na budowę 25,1 km S8 z Oleśnicy do Sycowa pod Wrocławiem. Najtańszą ofertę w przetargu złożyła firma Skanska, która zaoferowała cenę 468 mln zł. Kosztorys Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynosił 988 mln zł.

Do końca roku GDDKiA chce rozstrzygnąć jeszcze kilka przetargów, m.in. na 43-km odcinek S3 w województwie lubuskim z Międzyrzecza do Sulechowa.

Rządowy program budowy dróg i autostrad, przyjęty jeszcze przez poprzedni rząd, zakłada wybudowanie ok. 2 tys. km dróg ekspresowych. W lutym 2008 r. Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk obiecywał, że do Euro 2012 gotowe będą m.in. droga S5 z Wrocławia do Grudziądza, S7 z Gdańska przez Warszawę aż za Kraków, S8 z Wrocławia do Białegostoku, czy prawie cała droga S3 ze Szczecina do czeskiej granicy. Już wiadomo, że tego planu nie uda się zrealizować.

źródło: GP
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.