Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Kierowcy w Polsce narzekają na wysokie mandaty. Nie pocieszy ich fakt, że Komisja Europejska pracuje nad wprowadzeniem jednakowych (wyższych niż w Polsce) stawek na terenie całej Unii Europejskiej.

Oprócz tego, że będą one miały taką samą wartość w każdym kraju, to będzie także trudniej uciec przed ich egzekucją. Komisja Europejska przygotowuje dyrektywę, na podstawie której ma zamiar skłonić państwa członkowskie do prac nad wspólnym taryfikatorem unijnych wykroczeń na drogach. Na początku ujednolicanie przepisów miałoby miejsce w przypadku najniebezpieczniejszych i najczęstszych wykroczeń, takich jak przejazd na czerwonym świetle, przekroczenie dozwolonej prędkości, jazdy w stanie nietrzeźwym, bez zapiętych pasów, czy też obowiązkowego fotelika dla małych dzieci.

 

„To one (wspomniane wykroczenia – red.) stanowią największe zagrożenie nie tylko na polskich, ale także na wszystkich europejskich drogach” – tłumaczy Łukasz Banikowski, specjalista od bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z policyjnych statystyk wynika, że te wykroczenia są najczęstszą przyczyną wypadków. Ujednolicanie przepisów ma rozszerzać się także na inne przewinienia, lecz cały proces ma zostać rozłożony na długie lata.

 

Wprowadzenie euromandatów wiązałoby się także z uruchomieniem systemu komputerowego, który połączyłby rejestry kierowców i pojazdów poszczególnych państw. Połączony system unijny działałby na identycznych zasadach, jak nasza krajowa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, z której dzisiaj korzystają policjanci drogówki. Dzięki CEPiK w kilka minut można sprawdzić ilość punktów karnych zatrzymanego, informacje na temat ubezpieczenia OC, czy nawet prawa jazdy.

 

Na razie jest to tylko projekt, lecz jeżeli Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej wyrażą się o nim pochlebnie, w ciągu trzech lat przygotowany zostanie wspólny system i ujednolicone zostaną taryfikatory we wszystkich krajach Unii.

źródło: Rzeczpospolita
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.