Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Od początku roku do końca lutego w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy 84 562 sprowadzone z zagranicy używane auta. Jest to o 7 proc. mniej niż w roku ubiegłym – podał instytut Samar. W lutym, w stosunku do stycznia, liczba sprowadzonych i zarejestrowanych używanych aut zwiększyła się jednak o 18,5 proc., a w porównaniu z lutym ubiegłego roku – o 6 proc.

 

Zdaniem ekspertów Samaru, spadek liczby rejestrowanych aut używanych jest wynikiem oddziaływania kilku czynników, z których istotne są zła pogoda oraz mocniejszy złoty, który sprawił, że opłacalność importu wielu aut znacznie się zmniejszyła.

 

Wśród sprowadzonych aut 46 proc. stanowią samochody w wieku ponad 10 lat. Auta w wieku od czterech do 10 lat – to 45 proc. importu, natomiast najmłodsze – do czterech lat – zaledwie 9 proc.

 

Liderem wśród najchętniej sprowadzanych z zagranicy używanych aut pozostaje Volkswagen – zarejestrowano od początku roku 15,7 tys. aut tej marki, o 4,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Wiceliderem jest Opel – 10,3 tys. samochodów (spadek o 10,7 proc.). Trzy kolejne miejsca zajmują – z podobnymi wynikami rzędu 6,8-7,5 tys. sztuk – Renault, Ford i Audi. Dalsze pozycje należą do marek: BMW, SEAT, Mercedes, Peugeot i Toyota.

 

(PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.