Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Rutyna kierowców często prowadzi do wypadków. Naukowcy opierają taki wniosek na wynikach badań aktywności mózgów u kierowców podczas prowadzenia samochodu – informuje serwis AlphaGalileo. Używając specjalistycznych technik obrazowania aktywności mózgu, naukowcy Niemiec dowiedli, że rutyna kierowców i przekonanie, że świetnie znają drogę, którą jadą, mogą zwiększać liczbę wypadków.

 

Andre Bresges z Uniwersytetu w Kolonii wraz z zespołem przeprowadził badania 16 bardzo doświadczonych i 16 mniej doświadczonych kierowców. Doświadczenia miały miejsce w warunkach laboratoryjnych.

 

Badania wykazały, że mózg jest bardziej aktywny, kiedy musi radzić sobie z pokonywaniem słabo znanej drogi. W miarę powtarzania trasy, aktywność mózgu spadała. Dotyczyło to zarówno doświadczonych, jak i niedoświadczonych kierowców. Oznacza to, że na dobrze znanych trasach kierowcy prowadzą samochód stosując w mniejszym stopniu świadomą analizę sytuacji.

 

Policja niemiecka już analizuje, czy te wyniki badań można zastosować w praktyce do poprawienia bezpieczeństwa na drogach.

 

(PAP)

Foto: sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.