Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Producenci wycofują się z wymogu serwisowania auta w autoryzowanej stacji obsługi jako warunku gwarancji.Przy dobrowolnych programach gwarancyjnych naprawy samochodu w ASO są obligatoryjne. Komisja Europejska: producenci nadużywają gwarancji, żeby eliminować niezależne warsztaty. Jak wynika z danych instytutu Samar, już 155 modeli aut ma gwarancję mechaniczną na okres 36 miesięcy lub dłuższy. Gwarancje obejmujące lakier sięgają już 72 miesięcy, a na tzw. perforację nadwozia, czyli korozję powodującą dziury w nadwoziu, nawet 12 lat. Producentom coraz łatwiej wydłużać gwarancje, bo auta są coraz lepsze. Jest to też sposób na skłonienie klientów do serwisowania samochodów w autoryzowanych stacjach obsługi. Choć zjawisko uzależniania udzielenia gwarancji od napraw w ASO zanika, to jednak i tak większość posiadaczy aut na gwarancji, żeby uniknąć problemów, będzie korzystała z autoryzowanych warsztatów.

Liderem, jeśli chodzi o długość gwarancji producenckich, jest marka Kia, która na najnowsze modele swoich aut udziela nawet 60-miesięcznej gwarancji mechanicznej.

– Przy czym w przypadku modeli cee’d czy Sportage istotne jest też to, jak dużo klient jeździ – mówi Monika Krzesak z Kia. Dodaje również, że bez limitu kilometrów jest gwarancja na 36 miesięcy, ale gwarancję na 60 miesięcy będziemy mieli pod warunkiem nieprzekroczenia 150 tys. km. Dodatkowa gwarancja na 84 miesiące obejmuje tylko układ napędowy i tu też obowiązuje limit 150 tys. km. To póki co jedyna firma, z oferujących popularne auta, która zdecydowała się na udzielenie tak długiego okresu gwarancji producenckiej. Na naszym rynku dłuższe niż 36 miesięcy gwarancje mechaniczne oferują tylko Hummer i Maybach.

Dodajmy, że Kia, która do niedawna udzielała dłuższego okresu gwarancji pod warunkiem dokonywania napraw w ASO, teraz nieco zmieniła te zapisy. Podstawowym warunkiem utrzymania gwarancji jest wykonanie terminowo przeglądów okresowych, mechanicznych i stanu nadwozia, w warsztatach dysponujących aktualną wiedzą, dokumentacją techniczną Kia, narzędziami specjalnymi i sprzętem diagnostycznym z aktualnym oprogramowaniem Kia – dodaje Monika Krzesak.

źródło: GP
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.