Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W 2009 r. w Polsce skradziono 16 915 samochodów. Najczęściej były to volkswageny passaty i golfy, a także audi A4 i A6 oraz… fiaty 126 P – wynika z policyjnych statystyk. Jak powiedziała Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji, kradną zazwyczaj grupy przestępcze, które często specjalizują się w konkretnych markach. Samochody są następnie przemycane za granicę lub rozbierane na części.

 

Z danych policji wynika, że w 2009 r. łupem złodziei najczęściej padały volkswageny – passaty i golfy (ponad 3 tys. zgłoszeń), audi – A4 i A6 (blisko 1 tys.), skody octavia i toyoty corolla. Nadal popularne były też fiaty 126 P, te pojazdy – jak podkreśliła Hamelusz – kradzione są na części. Ranking zamykają fordy – focus i escort oraz toyota avensis.

 

Od lat nie zmieniają się sposoby kradzieży samochodów, choć w przypadku luksusowych lub nowych aut – jak zaznaczają policjanci – złodzieje stosują specjalistyczny sprzęt, m.in. komputery samochodowe czy urządzenia do zagłuszania alarmów. Rzadziej kradną auta po kradzieży kluczyków właścicielowi – np. podczas włamania do mieszkania czy w centrum handlowym.

 

„Zdarza się też, że ktoś zgłasza nam kradzież auta tylko po to, by wyłudzić odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej” – dodała Hamelusz.

 

(PAP)

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”Policja: w 2009 r. skradziono prawie 17 tys. aut”

  1. COUNTERSTRIKE pisze:

    COUNTERSTRIKE…

    Wow because this is great job! Congrats and keep it up…