Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Pod koniec lipca br. może ruszyć nowy system, który pozwoli wskazać ubezpieczyciela danego pojazdu po numerze rejestracyjnym.To nowe rozwiązanie ma pomóc w wypłacie odszkodowań poszkodowanym w wypadkach. Wystarczy wtedy wysłać e-mail z zapytaniem do Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odpowiedź otrzymamy w ciągu jednej – dwóch minut. Ma to szczególne znaczenie dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Nie zawsze sprawcy kolizji chcą pokazać swoją polisę odpowiedzialności cywilnej (OC), z której wypłacane są odszkodowania dla ofiar wypadków.

Aktualnie prowadzone są testy bazy przez dwóch największych ubezpieczycieli PZU i Wartę. Niewykluczone, że odpowiedzi na zapytania dotyczące ubezpieczyciela konkretnego pojazdu pochodzące od osób indywidualnych, będą udzielane już pod koniec lipca.

Przy UFG powstał też Ośrodek Informacji o wszystkich polisach OC sprzedanych w Polsce. W końcu kwietnia w bazie danych Ośrodka aktywnych było 14,25 mln komunikacyjnych polis OC. Możliwość identyfikacji zakładu ubezpieczeń, który wystawił polisę OC, to duży postęp w rozwiązywaniu sporów komunikacyjnych. Teoretycznie możliwość sprawdzenia, czy i w jakim towarzystwie dane auto ma ubezpieczenie OC, powinna też mieć policja. W praktyce jednak pełna wymiana informacji między bazami danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców a UFG ma być możliwa dopiero pod koniec tego roku.

źródło: Rzeczpospolita/Samar
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.