Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Nissan Leaf, jako pierwszy samochód elektryczny w historii zdobył prestiżowy tytuł Car of the Year. Ekologiczny Leaf pokonał 40 konkurentów, w tym Alfę Romeo Giuliettę – która z wynikiem 248 punktów zajęła drugie miejsce – oraz Opla Merivę (244 punktu i trzecie miejsce). Na kolejnych miejscach – zgodnie z punktacją przyznaną przez 57 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 krajów europejskich – uplasowały się takie modele, jak Ford C-MAX/Grand C-MAX (224 punkty), Citroen C3/DS3 (175 punktów), Volvo S60/V60 (145 punktów) oraz Dacia Duster (132 punkty).

 

Carlos Ghosn, dyrektor generalny firmy Nissan, przyznał, że nagroda jest prawdziwym wyróżnieniem dla nowoczesnych technologii ekologicznego transportu, a także potwierdzeniem, iż „zielone” pojazdy są konkurencyjne wobec tradycyjnych samochodów pod względem bezpieczeństwa, osiągów i właściwości jezdnych.

 

Nissan odebrał statuetkę Car of the Year już po raz drugi. W 1993 jury przyznało najwięcej punktów modelowi Micra.

 

 

LEAF to rodzinny samochód Nissana z segmentu C, oferujący podobną ilość miejsca i funkcjonalność jak jego tradycyjni rywale. Samochód napędzany jest skonstruowanym przez Nissana kompaktowym silnikiem elektrycznym. Napęd przekazywany jest na koła przednie. Silnik elektryczny zasilany prądem zmiennym rozwija moc 80 kW i maksymalny moment obrotowy 280 Nm, i rozpędza auto do ponad 140 km/h. W pełni naładowany akumulator wystarcza na pokonanie około 160 km, co w pełni zadowoli 80 procent europejskich klientów, którzy w ciągu dnia przejeżdżają średnio mniej niż wynosi zasięg LEAF.

Autor: Marcin Skrzyński
Źródło:  Automotivenews, Nissan, informacja Mototarget.pl

 

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.